Seznamte se s talentovanou módní návrhářkou Terezou Rosalii Kladošovou. Tereza pochází z Valašského Meziříčí. Debutovala v roce 2013 s kolekcí Noomdom, která byla zároveň její závěrečnou prací na Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně. Za ní získala nominaci na Národní cenu za studentský design. Nyní Tereza studuje stejně jako Jana Mikešová na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze pod dohledem Pavla Ivančice. Pro studium módní tvorby za ni rozhodla spíše náhoda. Původně ji zaujalo zlatnictví, ale tam už v době přihlášek bylo po termínu.

Tereza si ráda hraje s materiály. Její návrhy se pohybují na rozhraní snů a reality. Terezina první kolekce nesla název Noomdom a podtitul Skutečnost není realita. Inspiraci pro tuto kolekci hledala návrhářka ve svém vlastním vnitřním imaginárním světě. Kolekce vznikla jako skládačka života návrhářky, tak jak ho ona sama vidí. Velkou motivací jí byla i pracovní stáž v Kodani, kde Tereza navštívila Národní muzeum. Právě tam objevila úžasnou sbírku Inuitských oděvů a předmětů denní potřeby. Mladá návrhářka se díky této návštěvě začala zajímat o Inuitské mýty a pověsti, které se staly její inspirací.

Cílem této návrhářky není na počátku kariéry vytvoření vlastní značky, ale ráda by pracovala a nabírala zkušenosti v zahraničí u věhlasných návrhářů či značek, nejraději u módního domu Givenchy. Rovněž obdivuje práci Rei Kawakubo, Waltera Van Beirendoncka nebo Henrika Vibskova. Nicméně její modely si můžete již nyní koupit v DEBUT GALERY.

Co pro vás účast na MBPFW znamená a co po skončení očekáváte?

Je to pro mě hlavně velká zkušenost, jelikož je to moje první samostatná přehlídka. Takže očekávám, že se na tom hodně naučím a zároveň získám i zpětnou vazbu na svou tvorbu. Doufám také v nové kontakty, ať už to budou ostatní designeři, nákupčí nebo výrobci apod.

Prozradíte nám téma, inspiraci kolekce, kterou budete v rámci MBPFW představovat?

Hlavní inspirací je technika gobelínu, domácí umění, kýč a kočky. Všechno se to zamíchá a vznikne kolekce, kterou uvidíte.

Na koho nebo na kterou další módní přehlídku se těšíte vy osobně?

Těším se hlavně na své mladé kolegy a spolužáky. Taky na Jakuba Polanku a Martinu Špetlovou.

sfs-35

Foto: Archiv návrhářky; Kamila Písaříková