Někdy má oděv pouze dobrou myšlenku, jindy zase silný vzhled. Viktoria Vittori, absolventka bratislavské VŠVU, spojuje obojí. Pomocí střihově zajímavých a zároveň jednoduše krásných šatů rozebírá hluboká témata.

Na loňském Prague Fashion Week Viktoria Vittori s titulem soutěže New Fresh Style 2011 (dnes START_UP) prezentovala řadu, která reagovala na sdělování po sociálních sítích. Nositelné šaty využívající například oblíbeného “blokového” členění doplňovaly lesklé čelenky s nápisy “vypůjčenými” ze statusů Viktoriiných přátel na Facebooku. Kritiku fenoménu do řady přenesla absolutně nenuceně – věty typu “Na obed sushi v meste, nebudete tam nekto”, které dnes už všichni notoricky známe, působí na první pohled pouze jako krásná ozdoba do vlasů.

Podobně pak principy Viktorie Vittori fungují i v nejnovější diplomové kolekci, na níž  jako výměnná studentka pracovala v ateliéru Liběny Rochové na pražské UMPRUM. Oděvy tentokrát rozebírají roli ženy v dnešním světě. Jsme hospodyňky, kariéristky, nebo dokážeme zastat obě funkce?

Do modelů Viktoria Vittori dostává prvky tradiční uniformy pro manželky v domácnosti. “Zástěrové” vázání za krkem zdobí hedvábné i vlněné pláště, ruce vložíte do kapes kopírujících tvar kuchyňských chňapek. Koncept umocňuje potisk podle návrhu studentky Ateliéru textilní tvorby Lenky Šindelové, který si pohrává s formulářovými čtverečky pro zaškrtávání rodinného vztahu. Třešinkou na nohou jsou potom do moderní verze převedené klasické zdravotnické pantofle.

Viktorii jsme stejně jako všem dalším designérům z programu Mercedes-Benz Prague Fashion Weekend 2013 položili tři otázky:

Kdyby vaše modely mohly mluvit, co by říkaly?

Ale oni môžu hovoriť. Všetky odevy o tom, kto ich nosí prezrádzajú množstvo informácii. Mojím doterajším snažením bolo pokúsiť sa vytvárať modely, ktoré by niesli vlastnú informáciu,príbeh s ktorým sa môže nositeľ stotožniť.

Co vám dává a bere práce módního návrháře?

Dáva mi voľnosť, možnosť prejavu, energiu, vlastný svet a množstvo zaujímavých ľudí okolo seba. A berie… Väčšinu voľného času, ktorý by som ajtak nestrávila inak.

Dokážete vyjmenovat tři své návrhářské vzory?

Pravdepodobne nie. Slovo vzor vo mne vyvoláva predstavu niečoho predpísaného, dokončeného, čo treba nasledovať. Je viac návrhárov ktorých prácu obdivujem a považujem za veľmi inšpiratívnu, ale myslím že sa k nim nestaviam ako k vzoru.

Nejnovější kolekci od Viktorie Vittori můžete vidět společně s výběry od Marcela Holubce, The Adress Idea a Orsolyi Csík 19. září v 16 hodin. Vstupenky koupíte zde. Pokud se na přehlídku nedostanete, nezoufejte. Jako všechny ostatní ji budeme přenášet online.

Foto: Archiv Mercedes-Benz Prague Fashion Weekend, Tran Minh Hoang