během listopadového rozhovoru, které nám duo PBL Prague poskytlo, zmiňoval jeden z jeho členů – Pavel Brejcha, že nastává období vzájemného oddechu a práce na samostatných projektech.

Absolvent postgraduálního studia módy na Institut Francais de la Mode v Paříži a bývalý zaměstnanec módního domu Balenciaga či španělského řetězce Zara před několika dny představil svoji novou autorskou kolekci určenou pro období podzim/zima 2014-15.

Prezentace nové kolekce, kterou charakterizuje bílá a černá barva ve svém neživém a jednoduchém stavu, byla představena formou instalace a proběhla na přelomu května a června během festivalu umění a designu Křehký Mikulov. Ještě předtím byla ovšem představena její rozpracovaná podoba v Galerii Křehký na společné výstavě Rencontres delikates s návrhářkou Monikou Drápalovou.

„Stěžejním výstupem byly velkoformátové fotografické kompozice, které zaznamenávají jakési napětí mezi formou a figurou“, říká Pavel Brejcha k instalaci Pocit v obrazech, jejíž část obohacená o nové prvky a hotovou kolekci byla prezentována právě v Mikulově.

Konkrétně se jedná o makety oděvu, kdy se při zkouškách ladí tvar, detaily a konstrukční linie a pomocí světla a vzniklého stínu dochází k vzájemnému prolnutí s tělem modelky. Tyto prvky nejen že kombinují oděv a světlo, ale také intimitu, odhalení a hranice bez hranic mezi tělem a oděvem.

V kolekci najdeme pět tipů oděvu – halenku, sako, šaty, parku a bundu v odstínech bílé barvy. Ústředními materiály této bílé řady jsou přírodní hedvábí, šifon, krepdešín, lněné plátno i materiály technické. Černou řadu charakterizují sice stejné tipy oděvu, ovšem jejich zpracování se liší díky využití hedvábné černé organzy.

Nedalo nám to a zeptali jsme se Pavla na několik rychlých otázek:

Pavle, když jste hovořil v listopadu o samostatném projektu, měl jste již myšlenku ohledně této nové kolekce?

Myslím si, že jsem v té době o tom začínal přemýšlet, ale intenzivně jsem na kolekci začal pracovat od poloviny ledna.

Kde se vzala hlavní inspirace pro její tvorbu, proč zrovna hra s černou a bílou?

Jsou to základní barvy, které se vždy nějak do každé kolekce dostanou, ale samostatně jsem s nimi nepracoval, až teď. Současně jsem chtěl, aby co nejlépe vyzněly formy oděvu proto bílá a černá. Inspirací pro tvar jednotlivých kusů v kolekci bylo svobodné hledání odpovídající formy, tak jak jsem to cítil, aby mi to “hledaní” a výsledek dělalo radost a mělo smysl. A také jsem chtěl nechat za sebou na nějaký čas barvy a vytvořit tak pro sebe nový začátek.

Kdy bude možné kolekci opět vidět, kde bude dostupná a plánujete například prezentaci na některých podzimních módních akcích?

Teď plánuji produkci, jelikož je kolekce určena na podzimní a zimní období. Rád bych, aby některé kousky byly v pražských obchodech  i v jiných odstínech než v bílé a černé.

Jaké jsou Vaše další plány, co plánujete na léto, vejde se Vám do programu třeba i dovolená?

Na léto plánuji moře, hory a také práci na letní kolekci pro příští rok.

 

Foto: Nikola Šrajerová

Modelka: Kristýna Tulachová