Nekonečný dialog kontrastů v podání Pavla Brejchy

/ Redakce

Naposledy jsme jméno českého návrháře Pavla Brejchy zmiňovali před více než půl rokem ve spojitosti se šňůrou úspěchů po boku Kataríny Král. Jakým směrem se ovšem během posledních měsíců vydal on sám?

během listopadového rozhovoru, které nám duo PBL Prague poskytlo, zmiňoval jeden z jeho členů – Pavel Brejcha, že nastává období vzájemného oddechu a práce na samostatných projektech.

Absolvent postgraduálního studia módy na Institut Francais de la Mode v Paříži a bývalý zaměstnanec módního domu Balenciaga či španělského řetězce Zara před několika dny představil svoji novou autorskou kolekci určenou pro období podzim/zima 2014-15.

Prezentace nové kolekce, kterou charakterizuje bílá a černá barva ve svém neživém a jednoduchém stavu, byla představena formou instalace a proběhla na přelomu května a června během festivalu umění a designu Křehký Mikulov. Ještě předtím byla ovšem představena její rozpracovaná podoba v Galerii Křehký na společné výstavě Rencontres delikates s návrhářkou Monikou Drápalovou.

„Stěžejním výstupem byly velkoformátové fotografické kompozice, které zaznamenávají jakési napětí mezi formou a figurou“, říká Pavel Brejcha k instalaci Pocit v obrazech, jejíž část obohacená o nové prvky a hotovou kolekci byla prezentována právě v Mikulově.

Konkrétně se jedná o makety oděvu, kdy se při zkouškách ladí tvar, detaily a konstrukční linie a pomocí světla a vzniklého stínu dochází k vzájemnému prolnutí s tělem modelky. Tyto prvky nejen že kombinují oděv a světlo, ale také intimitu, odhalení a hranice bez hranic mezi tělem a oděvem.

V kolekci najdeme pět tipů oděvu – halenku, sako, šaty, parku a bundu v odstínech bílé barvy. Ústředními materiály této bílé řady jsou přírodní hedvábí, šifon, krepdešín, lněné plátno i materiály technické. Černou řadu charakterizují sice stejné tipy oděvu, ovšem jejich zpracování se liší díky využití hedvábné černé organzy.

Nedalo nám to a zeptali jsme se Pavla na několik rychlých otázek:

Pavle, když jste hovořil v listopadu o samostatném projektu, měl jste již myšlenku ohledně této nové kolekce?

Myslím si, že jsem v té době o tom začínal přemýšlet, ale intenzivně jsem na kolekci začal pracovat od poloviny ledna.

Kde se vzala hlavní inspirace pro její tvorbu, proč zrovna hra s černou a bílou?

Jsou to základní barvy, které se vždy nějak do každé kolekce dostanou, ale samostatně jsem s nimi nepracoval, až teď. Současně jsem chtěl, aby co nejlépe vyzněly formy oděvu proto bílá a černá. Inspirací pro tvar jednotlivých kusů v kolekci bylo svobodné hledání odpovídající formy, tak jak jsem to cítil, aby mi to “hledaní” a výsledek dělalo radost a mělo smysl. A také jsem chtěl nechat za sebou na nějaký čas barvy a vytvořit tak pro sebe nový začátek.

Kdy bude možné kolekci opět vidět, kde bude dostupná a plánujete například prezentaci na některých podzimních módních akcích?

Teď plánuji produkci, jelikož je kolekce určena na podzimní a zimní období. Rád bych, aby některé kousky byly v pražských obchodech  i v jiných odstínech než v bílé a černé.

Jaké jsou Vaše další plány, co plánujete na léto, vejde se Vám do programu třeba i dovolená?

Na léto plánuji moře, hory a také práci na letní kolekci pro příští rok.

 

Foto: Nikola Šrajerová

Modelka: Kristýna Tulachová