Začala jsem ve Vídni na přehlídce univerzity Angewandte, pokračovala jsem na Vysoké škole uměleckoprůmyslové škole v Praze a končím ve Zlíně na přehlídce studentů UTB. Červen, poslední měsíc před prázdninami, je dobou pevně spjatou s mladou módou. Žíznící po něčem novém navštěvujeme výstavy semestrálních prací, sledujeme jejich přehlídky a odhadujeme, o kom budeme slýchat v budoucnu.

Na prezentaci ve Zlíně se ukázalo celkem osmnáct kolekcí, všechny bezchybně zpracované a něčím zajímavé. Přesto se mezi nimi našlo hned několik, které vyčnívaly. Jednou z těch je modrobílá poloprůhledná řada Terezy Mašlaňové. Vzory kuchyňské kostky vichy a křížící se pruhy se v ní mísí s ručně vyráběnými našívanými květy. Tereza Mašlaňová oblékla jak muže, tak ženy. Důvodem byla hlavně inspirace – setkání jejích prarodičů.

Tereza Rozálie Kladošová, absolventka bakalářského studia, pro svoji práci zvolila jako dominantní techniku vyřezávání kůže. To, co v poslední době vídáme neustále, ale posunula kupředu užitím koženky v mentolové barvě. Kolekci dále vyplnila i do celkového stylu se hodícími šaty s barevnými přechody. Magisterský titul chce Tereza Rozálie Kladošová získat v ateliéru Pavla Ivančice na VŠUP, kam nastoupí už v září.

Jedinou kompletně pánskou řadou byla Hubert od Veroniky Průšové. Základní extrémně nositelné kousky v podobě košil a bund získaly další rozměr prodloužením náramenice tak, že posunutý rukáv, zvláště pak u bund, evokuje nafouknuté bubliny. Veronika zřejmě chtěla pocit širokých ramenou dopřát i chlapcům.

K Veronice Průšové, Tereze Mašlaňové a Tereze Rozálii Kladošová musím ještě připojit jména Mária Mihaliková, Denisa Dovalová, Radka Hortová a Sabina Panáčková. Jejich kolekce inspirované vlastními koncepty i současnými trendy si můžete prohlédnout ve fotogalerii.

Foto: Archiv značek; Ema Janáčková