Obchodu MativanS bych nejradši přidělila heslo: „Jedna místnost stačí“. V jeho jedné místnosti, která schraňuje díla z italských ateliérů právoplatně užívajících označení „Made-in-Italy“, totiž uspokojíte jakékoliv požadavky na nové boty. Na policích jsou rozmístěny prosté jehly, sandálky, baleríny, kozačky i jedinečné kousky, které se spíš sbírají, než nosí.

Pokud značky prodávané v MativanS pouze vyjmenuji, nemusí vám nutně nic říct. U nás jsme zvyklé obdivovat ty nejznámější obuvníky, jako jsou Christian Louboutin, Jimmy Choo či Manolo Blahnik. Avšak hádat se o kvalitách bot z nového pražského butiku by nemělo smysl. Přestože Češky zatím neoslovily, za hranicemi jejich tradici uznávají už desítky let. Pojďme se na ně tedy podívat blíže…

Casadei

Začněme u Casadei. Její zakladatelé Quinto a Flora Casadei začali boty vyrábět v roce 1958 v italské destinaci San Mauro Pascoli. Z malého byznysu pro turisty se během deseti let stala značka expandující do celého světa, který si následně podmanila. Šestnáct butiků na téměř všech kontinentech, významná klientela a stále rostoucí zisky svědčí za vše.

MativanS z portfolia Casadei vybral například slavné lodičky Blade s ultrajehlovým kovovým podpatkem, které už jsou mimochodem na červeném koberci jako doma – obula je i zpěvačka Madonna na Met Gala 2013. Mimo základní linie pak v MativanS najdete i řadu k jarní kolekci amerického mladého návrháře Prabala Gurunga.

GreyMer

Další italskou značkou a zároveň rodinnou firmou v MativanS je GreyMer, na trhu dostupná od 80. let. Zrozená taktéž v San Mauro Pascoli, GreyMer zvládla postupem času zaujmout velkou pozornost a dostat se mezi nejžádanější značky současnosti. Kromě základních kolekcí produkuje GreyMer také mladou My Grey by GreyMer a svatební GreyMer White. Milovníci italské značky ocení, že MativanS nabízí kromě jiných také její klasické lodičky s materiálově odlišnými podpatky.

Pollini od Nicholase Kirkwooda

Ze San Mauro Pascoli pochází i další brand. Tentokrát by měli zbystřit hlavně obdivovatelky Nicholase Kirkwooda, který pro ni od roku 2010 pracuje jako kreativní ředitel. Jedná se o Pollini, letos oslavující 60. výročí. Za dva roky Kirkwoodovy vlády se toho dost změnilo – Pollini se dostalo na mola jako výrobce obuvi pro mladé značky (Preen, Meadham Kirkhoff či Manish Arora) a díky svému ojedinělému vzhledu je stále více vidět i základní linie. Nejzapamatovanější a tudíž nejslavnějším kouskem jsou zřejmě sandálky s vlnitou podrážkou, jejichž aktuální verzi si můžete koupit právě i v MativanS.

Ballin

Nejmladší přírůstek do MativanS, ale zároveň nejstarší značkou v něm je Ballin, kterou v roce 1945 založili bratři Giorgio a Guido. Rodinná společnost pokračovala se svojí produkcí pro relativně malý trh až do roku 2011, kdy postavila butik v módním Miláně. Pro Ballin je nejdůležitější tradice a řemeslo, výsledek obou nezbytností můžete na vlastní oči posoudit v MativanS.

Butik MativanS je nejnovější blízkou destinací pro všechny Češky, které za nápaditou obuví cestují do zahraničí. Jak obchody s vybranými potravinami prohlašují své prostory za „kousek Itálie“, tak musíme označit MativanS my, botomanky. A co více – k novým přírůstkům do botníku si z butiku rovnou můžeme odnést i kabelky stejných značek.

Foto: Kamila Písaříková