Krásné vily jsme si navykli sledovat ze stránek zahraničních časopisů tištěných na křídovém papíře. V redakci Iconiq.cz jsme se ale tentokrát rozhodli vám předložit inspiraci z domácí kotliny. Prototyp domu od architektů z A69, kteří svůj ateliér pojmenovali podle ročníku svého narození, stojí v obci Kamenná Lhota na Vysočině.  A to vše v drsné a zároveň romantické lokalitě bývalého žulového lomu v Posázaví.

Dům na hraně

Architekti si kladli za cíl prověřit konstrukční, typologické a uživatelské vlastnosti prototypu. Z tohoto důvodu je dům situován na hraně skály nad jezerem, odkud se jeho obyvatelům otevírá nevšední výhled. Projekt současně zachovává vzrostlou zeleň a umožňuje přístup na louku uprostřed lesa.

Jednoduchá kubická hmota o rozměrech 15 ✕ 15 ✕ 4 m v sobě překvapivě ukrývá složitěji formovaný interiér. Výsledkem je skvělé proslunění a prosvětlení, množství podmanivých výhledů a průhledů. Velké zklidnění pak přináší interiér v monochromatické barevnosti v jemných nuancích bílé.

Z konstrukčního hlediska je zajímavostí, že dům nemá klasické základy a částečně tak levituje nad terénem.  Obdivuhodné je rovněž to, že realizace byla provedena svépomocí. K aktuálním úvahám o udržitelnosti architektury přispívá skutečnost, že objekt je jednoduše demontovatelný a může tak z kouzelné krajiny zmizet doslova beze stopy.

Prototyp rodinného domu v Posázaví

Autor: A69 architekti

Lokalita: Kamenná Lhota

Realizace: 2015

Fotograf: Tomáš Rasl, zdroj: Česká cena za architekturu 2016