Z původně jednodenní akce oslavující mezinárodní Den architektury se díky  enormnímu zájmu veřejnosti stala několikadenní celorepubliková přehlídka.  Letos budou procházky či přednášky probíhat na některých místech již od 28. září a pokračovat budou až do 5. října. Největší kumulace akcí nás však čeká o víkendu 30. září a 1. října, kdy se opět otevřou dveře jindy zavřených budov.

Letošním tématem akce je oživování prostoru podél břehů českých řek,  které vysvětlí samotní architekti a další tvůrci těchto veřejných prostorů. Zatímco v předchozích ročních akce se většina procházek absolvovala pěšky, letos si pořadatel akce, jímž je sdružení Kruh, na pomoc přizval kola, historický vlak, letadlo, parníky či přívozy. Obdivovat krásu města a okolí vodních toků tak můžete i z jindy nepřístupných cest či dokonce ptačí perspektivy.

Z bohatého programu si mohou zájemci vybírat ve více než šesti desítkách měst a obcí. Například v Praze si nábřeží Vltavy prohlédnou návštěvníci z paluby lodi, zhlédnou známou Engelovu vodárnu v Podolí a dozví se zajímavá fakta o zaniklém pražském lázeňství. Ve Vimperku se seznámí s pozoruhodnou historií zámeckých vodních a kanalizačních systémů, netradiční cesty vody z nádrže Jordán do města.  Tábor pak nabídne přívozy a průchod potrubím.

Dozvědět se více také můžete o protipovodňových opatřeních v Olomouci, v Pardubicích byla pro festival speciálně vytvořena „mapa vody“, navštívit můžete i čistírnu odpadních vod v Písku, plavecký bazén v Prachaticích i fenomén Jizery v Turnově. Kolem Chvojkových říčních lázní v Černošicích se můžete projet na loďkách, v Děčíně pak můžete absolvovat projížďku historickým motorovým vlakem.

S Dnem architektury se otevřou opět stavby, které zůstávají v průběhu let lidem většinou  nepřístupné. V programu Hurá dovnitř! se kromě mnoha zajímavých objektů v Praze, včetně před lety zatopeného Divadla Archa, zpřístupní například první společné dílo manželů Machoninových DKO v Jihlavě. Slavonice nabídnou prohlídku části jinak nepřístupného slavonického podzemí.

Festival Film & Architektura letos nabídne filmy o významných architektech i aktuální témata s architekturou spojená. Vybrané snímky osobně uvede propagátor architektury Adam Gebrian. V české premiéře bude například uveden dokument REM o jednom z nejvýznamnějších architektů současnosti Removi Koolhaasovi, kterého časopis TIME zařadil mezi nejvlivnější osobnosti současnosti.