To nejzajímavější na jednom místě

Eklektický styl je v podstatě kombinace libovolných stylů dohromady. Jde o nejosobitější a nejkreativnější způsob, jak si vyzdobit interiér. Míchají se nejrůznější barvy, textury, vzory, materiály, prostě cokoliv, co chcete. Ale pozor! Nejde o to posbírat všemožné předměty a ledabyle je doma poskládat. Eklektický design pečlivě vybírá to nejlepší a dbá na to, aby spolu vše fungovalo.

Myslete na umístění

Ještě než začnete shromažďovat nábytek a dekorace, podívejte na celý prostor a popřemýšlejte, jaké možnosti nabízí a co si můžete dovolit. Samotné uspořádání předmětů dělá totiž mnohem více než kombinace barev a materiálů. Abyste se do eklektického kombinování příliš nezamotali, zvolte si nějaký ohniskový bod, který bude poutat – krb, výrazná dekorace, stěna apod, a z toho pak vycházejte dál.

Užitná dekorace

Jak už bylo řečeno, eklektický interiér není synonymem skládky. Ačkoliv se to díky jeho pestrosti nezdá, jde o promyšlený koncept, ve kterém má silné slovo i užitnost. Proto na to myslete při dekorování a volte takové předměty, jež nejen zdobí, ale mají i svou funkci. Ideální jsou různé koše a jiné odkládací předměty, knihovny, poličky apod.

Sjednocující prvek

Eklektický styl oslavuje barevné kontrasty, mix starého s novým, kombinaci materiálů, atd. Nicméně rovněž stejnou důležitost má soudržnost, takže je dobré zvolit si např. jednu sjednocující barvu nebo jiný prvek. I na předmětech, které patří do různých období a stylů, můžete najít společné linie. Takže hledejte, experimentujte a laďte, aby celkový interiér i přes svou extravaganci působil harmonicky.