Unikátní funkcionalistická stavba nádraží Karla Calvase a Vladimíra Weisse z let 1931-34 byla letos zapsána do seznamu národních památek. Momentálně slouží především pro skladové hospodářství, tento týden ale ožila designovými instalacemi a velmi ji to svědčí. Jednotlivé prezentace tak můžete najít ve skladových prostorách, nástupištích i samostatných vagonech.

Jako první jsem narazila na velké halové prostory, v nichž se prezentuje značka Samsung se svými novinkami. Všechny notebooky a chytré telefony si zde můžete vyzkoušet a zabořit se s nimi do pohodlných sedaček. Mě osobně nadchly chytré hodinky Galaxy Gear, které umožňují ovládat tolik funkcí bez toho, aniž byste museli sáhnout po telefonu.

Pak jsem se vydala cestou nahlížení do jednotlivých vagónů, z nichž mnohé skrývají vyloženě perly. Další expozice jsou ukryty ve skladových halách prvního a druhého patra a stojí za to si je projít všechny, i když vám z nich půjde hlava kolem a ne všechny si budete nakonec pamatovat. Namátkou si představme několik z nich.

V expozici Ikea najdete designovou kolekci Stockholm a Trendig, které se vyznačují řemeslnou kvalitou. Mě nadchly výrobky, které byly vytvořeny z kontejnerů odpadu z Ikea. Pod vedením Jiřího Pelcla tvořili čeští designéři v MeetFactory a jejich výsledné produkty, které získaly zcela nový život si můžete prohlédnout také na www.3xR.cz

Heineken představuje novou aluminiovou láhev Club Bottle, která září pod UV světlem. Navrhl ji designér Matt Moore ve stylu vectorfunku. Podobnou atmosféru si užijete také v Heineken instalaci, která bere dech a není rozhodně určená pro klaustrofobiky. Na bar Absolut vodky jsme vás zvali, Absolut expozice na vás čeká ve druhém patře.  Prezentace Kenwood KMix s novými robůtky je barevná, voní a je zahalena do igelitu, který mi evokoval seriál Dexter, ale v dobrém samozřejmě, už jen proto, že čerstvé těstoviny s dýňovým pyré, které přímo na místě připravoval pro návštěvníky kuchař Filip Sajler, byly vynikající.

Legendární Fatra připravila ve spolupráci s českými designéry nafukovací hračky v podobě zvířat, dopravních prostředků a míčů. Kochat se pohledem můžete v její instalaci Psem Bulíkem od Jana Čapka nebo černobílými nafukovacími míči Zuzany Lednické. Nafukovací hračky vycházejí z původní spolupráce této značky s designérkou Libuší Niklovou, která pro Fatru navrhovala od počátku 60.let. Její kultovní Žirafa a Buvol byly dětskými kamarády mnohých z nás.

Za zmínku určitě stojí expozice vysokých škol, VŠUP představuje na Žižkově aktuální prezentaci svých studentů různých oborů, Vyšší odborná škola sklářská a Střední škola Nový Bor zas klauzury a absolventské práce. První patro skladových hal je pak zaměřeno především na firmy vyrábějící světla, koupelny a designové materiály.

Až tedy vyrazíte do Superstudia na Žižkov, vyhraďte si dostatek času a porozhlédněte se i kolem. Mimo expozice Designbloku je zajímavé také místo samotné, skryté detaily připomínající nedávnou historii mají totiž neopakovatelnou atmosféru.

Foto: Kamila Písaříková