2 Oaks House v roce 2012 navrhli Nikolay Ostrev, Vladislav Ignatov a Slavin Baylov ze studia OBIA. Zástavba v hlavním městě může být často problematická a hledání vhodného pozemku během na dlouhou trať. Limitem, který se změnil v absolutní přednost, byly v tomto případě dva vzrostlé duby, jimž je celá dispozice přizpůsobena. První z dubů si trůní na zahradě ve velmi těsném souznění s dřevěnou a prosklenou fasádou. Ve stínu druhého stromu je pak možné odpočívat na dřevěné terase, jíž protíná.

Vila se nachází na předměstí Sofie, na okraji horského města Vitosha, které je charakteristické spíše nízkopodlažní zástavbou. S respektem k okolí tak architekti navrhli dům, který se více než do výšky rozpíná do terénu. Dvoupodlažní stavbu navíc velmi odlehčují velké skleněné plochy. Horizontalitu konceptu podporují také horizontálně umístěné dřevěné laťky, které fasádu obemykají.

Zadání pro architekty bylo vytvořit moderní rodinný dům s lehoučkou konstitucí, která by volně přecházela v exteriér. Podmínkou současně byly racionálně navržené prostory a energetická nenáročnost. Největší výzvou byla především touha investorů zachovat dva vzrostlé duby, jimž se musel návrh několikrát přizpůsobovat. Díky stromům naopak v objektu vzniklo příjemné mikroklima a nečekaná živá dekorace.

V obytné zóně v přízemí je prostor členěn do tvaru písmene U. Najdete zde kuchyň, jídelnu a obývací pokoj, který se díky prosklení plně otevírá do dvora. Skleněné plochy se dají otevřít či vysunout, takže se z obývacího pokoje přes léto stává obytná zahrada. V přízemí kromě hlavního vchodu ještě naleznete garáž pro dvě auta. V horním poschodí jsou umístěny dvě ložnice, hlavní ložnice a malá kancelář. Druhé patro je ještě více důkladně proskleno a otevřeno směrem k stromům. Doslova se zde cítíte jako na procházce korunami stromů.

Nechejte se však mýlit, stromy hrají v objektu více než jen dekorativní roli! 2 Oaks House je navržen s vysokou úrovní energetické efektivity, počínaje prostorovou kompozicí, konstrukcí či stavebními systémy. Velkou úlohu v cestě za úsporou energie ztvárňují však také dva duby. Slouží jako přirozená ochrana před přehřátím v létě a když jejich listy v zimě opadnou, nízké zimní slunce se pak snadno dostane hluboko do obytných prostor.

2 Oaks House

  • Autoři: OBIA
  • Lokalita: Sofia, Bulharsko
  • Rozloha domu: 475 m²
  • Rozloha pozemku: 923 m²
  • Nominováno na Mies van der Rohe Award – Evropskou cenu za současnou architekturu 2017