,,Píše se rok 1968… Se zatajeným dechem sleduji v televizi film Chitty Chitty Bang Bang a v něm scénu s tanečnicí z hracího strojku… Fascinuje mě a zůstává ve mně navždy. Vzpomněla jsem si na tohle všechno vloni, když mi Žofie pouštěla svoji sólovou desku a já uslyšela písničku Have you seen Zofie… A bylo to jasné. Vzpomínky jsou zpátky a já vím, že musím udělat hrací strojek. Každá žena potřebuje ten pocit zatajeného dechu, tajemství, kouzel… Každá žena potřebuje vědomí jistoty a podpory. A tak vzniká MOSTLY WINE. Příběh o úspěchu, ve kterém není nikdy nikdo sám. Ani dokonalá tanečnice, ani dokonalá královna… Můžete stát zlatě oděná v záři reflektorů, ale bez té opory vzadu to nepůjde. Každá z nás tu oporu potřebujeme, každá po ni toužíme,“ vypráví Helena.

Cena:  54 450 Kč.
Materiál: březová překližka, porcelán, plátkové zlato, elektronika.

Helena Dařbujánová je architektka, designérka. V roce 2012 založila vlastní designovou značku. Ve stejném roce měla již možnost poprvé reprezentovat český design jako součást společné expozice Czech Selection na Maison & Objet v Paříži, což byl výrazný impuls pro její profesní kariéru.  Od té doby pravidelně vystavuje na světových veletrzích a výstavách v Miláně, Paříži, Londýně, Budapešti či HongKongu.

Její nábytek byl součástí Českého Pavilonu na EXPO 2015 v Miláně. Za svůj design získala mnohá ocenění, za všechny jmenujme 6 národních cen EDIDA. V roce 2014 otevřela vlastní showroom v Praze. Veškerá produkce nábytku je výhradně česká, převážně ruční, prezentující ve světě práci těch nejšikovnějších českých rukou – čalouníků, truhlářů, sklářů, šperkařů, nově i českých umělců a výtvarníků. Její motto zní Návrat poezie do života skrze design.

Žofie Dařbujánová /dcera/ je frontwoman glamtronic kapely MydyRabycad, dnes už zkráceně MYDY, která zároveň vydala v roce 2018 vlastní sólovou desku pod pseudonymem Zofie Dares. Debutová sólová deska vznikala zhruba půl roku a Zofie Dares na ní spolupracovala především se členy Mydy Rabycad. Tématy jí pak byly její osobní příběhy, objevování sebe sama i každodenní radosti.

Na albu High on Being Žofie zpívá mimo jiné píseň Have You Seen Zofie? Pro hrací strojek píseň přezpívala a tak místo „Have you seen Zofie?“ můžete při spuštění strojku slyšet „Have you seen a queen?“ Helena požádala o spolupráci Studio Wrinkle, aby pro její hrací strojek vyrobilo porcelánovou tanečnici, o jejíž podobě měla jasnou představu – musela být inspirovaná Žofií, písničkou Have you seen a queen? a hlavně celým příběhem… Kolekci fotografií a klip připravila Bára Prášilová.

Speciální díky :
HOTEL U BERÁNKA Náchod
Taneční obor ZUŠ Náchod
Jiří

Foto: Archiv