Některé ikonické kousky přežily svou dobu a přesto, že mohou být označovány jako retro, svou funkci plní již desetiletí a jejich design je nadčasový. Vybrané kousky se vyznačují svou minimalistickou podobou.

Zaměříme svoji pozornost na židle, které bez příkras a doplňků vyrobené z kvalitních materiálů plní svůj úkol funkčnosti dodnes. I na první pohled obyčejná židle toho nejjednoduššího vzhledu vdechne interiéru duši a může se stát ústředním bodem celého moderního bydlení.

Nanovo_blue_3

Kvalitní designové kousky v dobrém stavu seženete v dnešní době ne úplně snadno. Pokud chcete mít jistotu, obraťte se například na internetový obchod Nanovo, který je zaměřený na vyhledávání, renovaci a prodej kvalitního designu z 60., 70. a 80. let. Na jeho virtuálním pultu www.nanovo.cz najdete převážně tradiční československý design, který je doplněn o několik kousků zahraničních autorů. Nabídka zahrnuje nábytek, sklo, svítidla, bytové doplňky a průmyslový design.

A jaké jsou tedy ty kultovní retro židle podle majitelů Nanovo?

Křeslo H-128 od Jindřicha Halabaly

„Jedním z pokladů našeho obchodu je unikátní křeslo H-128, navržené Jindřichem Halabalou v roce 1935 pro nábytkářskou firmu UP Závody.  Toto křeslo je ztělesněním progresivního designu tehdejší doby, funkčnosti a tradičního řemesla. Když jsme křeslo zakoupili od stávajícího majitele, bylo v hrozném stavu. Během několika týdnů prošlo kompletní renovací, která obnášela například dodělání chybějících kovových dílu či náročnou renovaci dřevěných částí křesla. Byla by velká náhoda kdyby se v našem obchodě toto křeslo objevilo znovu,“ říká Jiří Mrázek, jeden ze dvou majitelů obchodu Nanovo.

Židle Z-Chair od německého designéra Ernstema Moecklema

V Československu byly standardem venkovního nábytku židle Vertex navržené designérem Miroslavem Navrátilem. Ve východním Německu se však podobné oblibě jako československé „vertexky“ těšily židle navržené Ernstem Moecklem s názvem Z-Chair. Jedná se o stohovatelné židle, vyráběné jako jeden kus z polyuretanu,“ vysvětluje Adam Karásek z Nanovo.

Houpací křeslo v unikátnosti skandinávského designu

„Když se řekne skandinávský nábytek, přestavím si srub někde kousek od polárního kruhu, plápolající oheň uvnitř krbu a před krbem dřevěné jednoduché houpací křeslo. Toto pohodlné houpací křeslo vyrobila finská nábytkářská firma Musikyla, podle návrhu Tarjusen Pounialostus,“ říká Jirka Mrázek z Nanovo.

Dánské křeslo Cado z kůže a teakového dřeva je stojící kvalita

„Milujeme věci, které stářím o krásu nepřichází, ale například jako víno, léty na kvalitě získávají. Pokud se má zrání vína povést musí na začátku všeho být kvalitní surovina tedy materiál a to platí také v případě nábytku. Pak už následuje výborný návrh a precizní zpracování. Výsledkem protnutí těchto 3 os je podle nás například křeslo navržené Dánem Poul Cadovius pro  jeho vlastní firmu CADO,“ vysvětluje Adam Karásek z Nanovo.

Dánská židle Cado 290 pro interiér i terasu

„Poul Cadovius, slavný dánský interiérový designér a architekt, založil svou nábytkářskou firmu Cado v pozdních padesátých letech. Při výrobě spolupracoval se slavnými návrháři jako například Finn Juhl nebo Steen Østergaard. A právě Østergaard je autorem elegantní židle s číselným označením 290. Židle je jednolitý plastový výlisek a může sloužit v interiéru stejně dobře jako na terase nebo zahradě,“ dodává Jirka Mrázek z Nanovo.

Nechte se inspirovat historií a pořiďte si designové retro židle, ze kterých se staly ikony.

Foto: Archiv