Ještě nedávno byl hlavním trendy materiálem dřevo. Dřevo lidem evokuje teplo domova, bytelnost, doživotnost a především jistota, že nešlápnete vedle. Vybírat oblečení se zdá být podstatně snazší než designové kousky, které by měly splňovat základní požadavky každého z nás a navíc dobře vypadaly a byly tak trochu neobvyklé. Máme dnes pro vás tři tipy, které jsou nadčasové, ikonické a jejich návrat na výsluní oslavujeme právě teď.

Designérka Charlotte Perriand na lenošce LC4

Designérka Charlotte Perriand na lenošce LC4

Lenoška LC4

Lenošku LC4 představili světu hned tři designéři Le Corbusier, Charlotte Perriand, Pierre Jeanneret a to v roce 1928. Vše odstartoval Le Corbusier, který požádal své dva kolegy, aby pro Maison la Roche v Paříži navrhli křesla vhodná pro konverzaci, relaxaci a spaní. To vše lenoška LC4 splňovala. Byla inspirována lenoškami z 18. století a stala se ze dne na den ikonou modernistického nábytku. Le Corbusier lenošku popsal jako nějaké zařízení na odpočinek a skutečně díky ocelovým trubkám lenoška takto působí. Od roku 1964 smí tento model vyrábět pouze firma Cassina, takže pokud takovou lenošku vlastníte a není od této firmy, pak se jedná jen o kopii či tzv. fake.

Lenoška LC4

Lenoška LC4

Křeslo Barcelona

K lenošce LC4 se skvěle hodí křeslo Barcelona, které bylo navrhnuto v roce 1929 německým architektem Ludwigem Miesem van der Rohem. Křeslo Barcelona je jedním z nejvýraznějších a snadno rozpoznatelných kusů nábytku. Zvolit toto křeslo se nemusíte bát téměř pro jakýkoli interiér. Díky souladu čistých linií, minimalistického rámu a luxusního koženého čalounění je křeslo Barcelona vhodné do přijímacích hal, prestižních kancelářských prostor či pracoven jako geniální místo pro hosta. Když se na křeslo podíváme, je až neuvěřitelně obtížné uvěřit, že bylo poprvé vyrobeno před 86 lety. Působí zcela moderně, luxusně a nadčasově. V minulosti sloužila tato křesla jako trůny pro španělského krále a královnu. Křeslo tvoří dva silné pochromované ocelové pláty, svařené do tvaru prohnutého X. Tělo křesla je potaženo kůží, která se rovněž stále drží ve velké oblibě.

Křeslo Barcelona

Křeslo Barcelona

Kávovar Moka Express

K dobrému odpočinku na lenošce LC4 či příjemnému posezení v křesle Barcelona se hodí vynikající káva. I tu si připravte stylově díky kávovaru Moka Express, který vytvořil italský řemeslník Alfonso Bialetti kolem roku 1930. Alfonso chtěl, aby si lidé mohli stále oblíbenější espresso připravit i doma. Bialetti založil svůj design na stříbrných nebo postříbřených konvicích a zvolil osmihranný tvar. Materiál pro konvici zvolil hliník, především pro jeho nízkou cenu. Konvice se dále skládá ze dvou hlavních nádob a to na vodu a na kávu. Mezi nimi je filtr a trychtýř. Do trychtýře nasypete namletou kávu, do dolní nádobky vodu a poté umístí na oheň či plotnu. Ve chvíli, kdy se voda zahřeje, protlačí nahoru trychtýřem. Dokončení celého procesu poznáte podle zabublání. Tento systém Bialettiho napadl ve chvíli, kdy viděl italské ženy prát prádlo v nádobě s rourou uprostřed, kterou proudila nahoru horká voda. Je až neuvěřitelné, jaké náhodné a zcela praktické rituály vás mohou inspirovat k převratným “vynálezům”.

Kávovar Moka Espress

Kávovar Moka Espress

Foto: Profimedia.cz; archiv firem