Nebojte se být opulentní!

Knihovna je v interiéru zcela klíčovým prvkem. Nachází se většinou ve společenských místnostech, kde přijímáme návštěvy. Hodně toho o nás také prozrazuje, a to nejen díky knihám, které jsou branou do naší duše, ale i díky stylu, který pro ni zvolíme. Nebojte se proto jít za hranice  stereotypního uvažovaní a “nakopněte” svoji knihovnu nějakým překvapivým prvkem. Tím může být třeba krb umístěný uprostřed knih či nápadité dřevěné obložení v anglickém stylu. Zvláštní kouzlo mají také knihovny umístěné v surových betonových interiérech.

 

Prostor pod schodištěm

Knihovna umístěná pod schodištěm představuje řešení, jak nejlépe využít každý centimetr vaší plochy. Nás nejvíce okouzlila bílá vestavěná knihovna bytu v Amsterdamu od nizozemských Marc Koehler Architects. Minimalisticky bílá poměrně velkou masu značně odlehčuje a rozumí si také se starožitným lustrem a dřevěnými parketami.

Složitý prostor? Zkuste vestavbu!

Praktické jsou také vestavěné knihovny, které se snadno vypořádají se všemi limity prostoru. Ideální jsou zejména v případě šikmých stěn. Tím, že jsou přihrádky na knihy umístěny přímo ve stěnách, dokáží rovněž skvěle vyřešit nedostatek prostoru.

 

Nebuďte přízemní

Knihovny hnané vysoko do stropu mají své kouzlo. Hrály také ve většině romantických a historických filmů. Vybavujete si například závěrečnou scénu ze snímku Jak je důležité míti Filipa, kde se Colin Firth vrhá na schůdky a zoufale hledá knihu, která má ozřejmit jeho původ?

Jedinečný solitér

Knihovna může být i originálním solitérním doplňkem, sochou vašeho interiéru. Vybírat můžete z různých stylů – od čistě minimalistického po přírodní tóny.

Knihy jako dekorace

Knihy jsou skutečně stylovým doplňkem interiéru. Svádí také ke hře a různému použití. Obzvlášť designově vypadají svázané jako balíček. Takto nezvyklou dekorací si můžete vyzdobit regály či knihy umístit jen tak na zem.

Knihovna jako předěl

Pomocí knihovny můžete také hravě členit prostor. Mohou suplovat stěnu a působí více odlehčeně než klasická zeď. Vybírat můžete i z masivních kusů nábytku, kterými prosluly zejména věhlasné italské designové značky. Prostor pro knihy hravě vytvoříte i v dělící příčce.

Tajná místnost

Naším snem je mít tajnou místnost jen tak pro sebe. Tuto potřebu nám většinou supluje šatna, kde se kocháme svými módními favority. Na našem seznamu dosud nesplněných přání však nyní figuruje tato utajená knihovna.

Nábytek, který poroste s vámi

Nizozemský designér Reinier de Jong navrhl knihovnu, která se přizpůsobí počtu knih, které máte.  Umí totiž růst s vámi!

Jako galerie

Vyhýbáte se vysokým kusům nábytku jako čert kříži? Nebo hledáte využití pro úzký dlouhý prostor připomínající galerii? Pak se do vysokých regálů rozhodně nenuťte. Vystačíte si s nízkými komodami umístěnými podél zdí.