Usedlost v Manešovicích

Zdatnost architektů se nejvíce projeví při rekonstrukci stávajících objektů. Skloubit historický a nový styl bývá totiž oříškem, na němž si většina tvůrců vyláme zuby. To však rozhodně neplatí u týmu A1 architects. Pakliže tyto mladé architekty ještě neznáte, radíme vám se s nimi brzy seznámit. V předchozích čtyřech letech jejich stavby nikdy nechyběly mezi českými nominacemi na prestižní Evropskou cenu za současnou architekturu – Mies van der Rohe Award. Nominována byla také usedlost v Manešovicích, která v sobě dokonale mísí původní charakter vesnického stavení s moderními prvky, s nimiž architekti zacházeli opravdu velmi opatrně a citlivě.

Původní dvůr se dvěma staveními architekti doplnili hostovský dům, který navrhli jako dřevěnou novostavbu, jež skvěle ladí s historickou chalupou. Jejímu interiéru dominují velká omítaná kachlová kamna s vyvýšeným ležením „za pecí“. V objektu, který obepínají rozlehlé pozemky, nechybí ani ranč (tentokrát v podobě dřevěné skeletové novostavby) či stodola a sýpka. To, co nás na této realizaci ale baví nejvíce, je příběh, který o ní prostřednictvím “deníku” architekti na svých stránkách vyprávějí. Jedinečná forma prezentace projektu, co říkáte?

Stodola v Benešově u Semil

Obrovské stavení, které se nachází v severních Čechách, jsme měli příležitost vidět na vlastní oči. A odešli jsme jak jinak než zamilováni! Architekt Pavel Nalezený ho společně s kolegy z ateliéru Raketoplán, upravoval pro své rodiče. Na benešovské stodole nás nejvíce upoutal eklektický interiér, který je částečně i dílem sympatických majitelů. Paní domu navíc miluje feng-šuej a je cvičitelkou jógy, kterou chodí do vily provozovat i místní obyvatelky.

Dům oslovil také mezinárodní porotu loňské České ceny za architekturu, která ho zařadila mezi nominované stavby. Stodola díky velkým proskleným plochám nabízí úchvatné výhledy na divoké údolí řeky Jizery. Nejkrásnější jsou zde prý zimy, kdy v klidu domácího krbu a v obklopení stylových kachliček a dalších půvabných detailů můžete z vyhřátého domu sledovat sněhovou peřinu, která se na svažitém pozemku líně rozprostírá.

Jonášovic stodola v Bílce

Přiznané zdivo a cihly, které zdobí tuto stodolu nedaleko severočeských Teplic, jí přidávají na surové autentičnosti. Zatímco venku architekt Filip Nosek nechal to nejlepší z původní stavby, uvnitř se soustředil na pečlivou rekonstrukci a vybavení základními barvami a materiály, které z původní stavbou skvěle souzní. Hlavním materiálem je zde dřevo, díky kterému je přeměna tradiční venkovské stodoly z 19. století v obytný rodinný dům absolutně dokonalá a nenásilná.

Objekt se nachází v chráněné krajinné oblasti Českého středohoří a ukazuje tak přístup k zachovávání tradičních hodnot a zároveň ukazuje cesty jejich nového využití. Z důvodu tepelné pohody architekt do původního objektu z kamene a cihel navrhl dřevěnou novostavbu, která splňuje všechny atributy moderního bydlení.

Dům pro spisovatelku v Hoštce

Padesát kilometrů od hlavního města se nachází venkovská přístavba vestavěná do dvora. Jedná se opět o zdařilou fúzi starého a nového. Pískovcové a cihlové zdivo původního stavení bylo zachováno. Nové materiály byly současně zvoleny tak, aby dosahovaly co nejnižší karbonové stopy a zároveň měly dlouhou životnost. Spojuje se zde tak citlivé nakládání s historickým dědictvím a touha po udržitelnosti, k níž budou architekti nuceni sahat čím dál tím častěji.

Jedním z dalších ekologických a sociálně “uvědomělých” počinů je rovněž to, že se autor rekonstrukce spoléhal převážně na lokální materiály a dodavatele. Použito tak bylo místní dřevo, které doplnil bambus a bílý hliník. Sympatické je i to, že architekt Elan Neuman Fessler ke spolupráci vyzval místní řemeslníky, kteří prováděli stavbu za použití tradičních postupů. Kruh se uzavřel…

Historická usedlost v Českém Švýcarsku 

Mezi Ústím nad Labem a Libercem se v obci Jetřichovice nachází usedlost zvaná “Kristiánův dvůr”. V areálu dvora se můžete setkat hned s několika stavbami ve formě tradičního venkovského lidového stavitelství.

Polodřevěné roubené a hrázděné stavby s romantickou okolní krajinou skýtají pohádkovou atmosféru a kouzelné výhledy do přilehlého národního parku České Švýcarsko. Složitou obnovu zhruba 200 let starého areálu má na svědomí tým inženýrů a architektů vedený Miroslavem Kubíkem. Kristiánův dvůr kromě okolních přírodních krás láká také na zrekonstruovaný interiér, kterému vévodí obří kachlová kamna s pecí a všudypřítomné dřevo. Třešinkou na dortu je dokonale zrekonstruovaná kuchyň, v níž musí být radost vařit.