Nejužší dům na světě nabízí překvapivý komfort

/ Redakce

Přestože naši pozornost obvykle poutají především reprezentativní realizace soukromého bydlení, rádi bychom vám nyní představili experimentální architekturu, která je natolik výjimečná, že se stala součástí stálé sbírky oddělení architektury prestižní MoMA v New Yorku. Dům v centru Varšavy vyniká tím, že ve svém nejužším místě neměří ani jeden metr, a je tak nejtenčím domem na světě. Architekt se při jeho navrhování inspiroval interiéry jachet a automobilů.

Autorem realizace je světově uznávaný architekt Jakub Szczęsny. Čtyřiačtyřicetiletý tvůrce má za sebou poměrně nezvyklou a současně velmi zábavnou kariéru. Kromě architektury je také úspěšným karikaturistou a reklamním kreativcem. Jeho ilustrace jsme mohli vidět v polském sci-fi časopisu Fantastyka i v polských mutacích časopisů Playboy a Fluid. Rozhodnutí vrátit se k architektuře však pro Jakuba Szczęsného bylo jednoznačně správnou volbou!

Vnitřní dispozice domu, který tomuto polskému architektovi přinesl světové uznání a prestiž, se přitom pohybuje jen mezi 72 a 122 centimetry. Takzvaný Keret House stojí na místě proluky v historickém centru polské metropole. Jedná se kulturní prostor a přechodné bydlení pro spisovatele na cestách, jež nese jméno po svém prvním obyvateli, izraelském spisovateli Etgaru Keretovi, který také pózuje na fotografiích z interiéru domu. Vzhledem k rozměrům tohoto místa muselo být pořizování snímků skutečným akrobatickým zážitkem!

Tato experimentální stavba na evropský kontinent přináší spojení s minimalismem japonských velkoměst, která vynikají zástavbami na téměř nemožných místech. Přestože se jedná o přechodné bydlení, ukazuje nám možný směr, jakým by se v budoucnu mohla výstavba na lukrativních pozemcích v centru ubírat. Zároveň nabízí pohled na to, jakým způsobem kombinovat moderní a historickou architekturu, tak aby se vzájemně doplňovaly a rozuměly si. Na Szczęsném je současně sympatické to, že mu nejde o uplatnění svých kreativních vizí, ale v centru jeho zájmu stojí opravdové potřeby lidí.

Při navrhování tohoto jedinečného domu se inspiroval již stávajícími mikro domy od japonských architektů Satoshi Kurosakiho a Fujiwary Mura a dalších světových tvůrců. Překvapivě podnětné pro architekta byly i designové návrhy jiných kapacitně omezených prostor, jako jsou jachty nebo luxusní automobily. Navrhovat interiér v takto stísněných podmínkách polský architekt považoval za výzvu, za praktické studium ergonomie a efektivity designu, se kterými se jeho kolegové, kteří nejsou limitováni takto extrémním prostorem, setkávají jen v rámci odborné literatury během studia.

Celková rozloha domu, který je rozvržen do dvou podlaží, je jen 46 m2 . Sám architekt pak obývá byt v centru Varšavy, který má podlahovou plochu ještě o více než polovinu menší. Nepatří tedy mezi ty, jež kážou vodu a pijí víno. Navrhování takto malých prostor přitom v Polsku není žádnou utopií. Ve Varšavě dosud existuje mnoho bytů, které mají rozlohu okolo 16 m2  a jejich redesign je jednou z aktuálních výzev pro polské architekty. Keret House však primárně slouží k přechodnému bydlení. Je velmi netradiční (a velmi vyhledávanou!) ubytovnou pro spisovatele a další umělce, kteří jsou ve Varšavě na stážích či studijních pobytech. Jakub Szczęsny dodává:

“Keret House je místo pro osamění. Člověk zde pracuje a přemýšlí sám. Proto jsou potřeby a standardy méně vyšponované než v prostorech pro více osob. Lidé zde rádi stráví pár týdnů, protože se jedná o určitý druh specializovaného, komfortního útočiště jen pro ně a jejich myšlenky…”

Zaujalo vás toto minimální bydlení natolik, že byste si ho chtěli zevnitř naživo prohlédnout? Je to možné, ale chce to notnou dávku trpělivosti a také pořádný kus štěstí. V období, kdy v domě nepřebývají umělci, se konají občasné prohlídky s kapacitou maximálně čtyř osob. A pokud budete mít šťastné kroky, možná během podzimu na architekta Jakuba Szczęsného v České republice narazíte. Je totiž jedním z porotců letošní České ceny za architekturu, jejíž výsledky by měly být známy na konci listopadu.