Převážnou část jeho obrazů tvoří portréty osobností spojených s kulturou v USA. Maluje i díla abstraktní, která vznikají především na zakázku pro zahraniční klienty jako výzdoba jejich luxusních amerických bytů. Mimo pop–artu kombinovaného s abstrakcí se Josef Rataj věnuje též tvorbě 3D objektů. Je známý svou malbou do hudby a jeho díla bývají součástí výstav, eventů, koncertů i charitativních projektů.

Originálně jste ztvárnil Johna Lennona, Beatles, Marilyn Monroe, Karla Lagerfelda, Karla Gotta i Ježíše Krista. Podle čeho si ztvárňované postavy vybíráte?

Jde většinou o osobnosti po smrti, které znovu ožívají na mých obrazech. Pop–art vznikl v padesátých letech v Americe právě na těchto obličejích. Ztvárňoval je už Andy Warhol, který je pro mě po celý můj život velkou inspirací. Jsou to ikony světového formátu mající nejvíce fotek, a tím pádem je hodně možností, jak je originálně namalovat. Jsou to zkrátka ikony, které jsou součástí pop-artu.

Mnohá vaše díla byla vydražena ve prospěch charitativních organizací. Jaká například?

Na Českém plese 2022 v Praze, který byl zaměřen jako vždy na benefici, jsem metodou speedpainting vytvořil obraz legendárního rockového zpěváka Jima Morrisona, leadera skupiny The Doors. Dílo bylo na místě vydraženo za 300 000 Kč. Výtěžek byl věnován nadačnímu fondu Klíč k úsměvu podporující boj proti domácímu násilí, které není často vidět, a právě proto je potřeba na něj upozornit.

Kromě obrazů tvoříte sedačky. Kde si Vaše díle můžeme prohlédnout?

V září tohoto roku otvírám svůj první showroom v Hradci Králové, jmenovat se bude RATATATA. Vystaveny zde budu originály sedaček, reprodukce i originály obrazů i doplňkový merch. Příští rok na jaře otevřu druhý showroom v Miami. Sedačky mě baví. Rozšiřují moji tvorbu tak, abych byl schopen vybavit zákazníkovi byt, pracovnu, kancelář. Vždy jde o historický secesní či barokní kus nábytku, který nově potáhnu látkou, nejčastěji plyšem, jenž je potištěn motivem z mého obrazu. V Hradci Králové uvidíte například sedačku a dvě křesla s Johnem Lennonem.

Vystavoval jste na světoznámé výstavě Bienále v Benátkách. Ještě pak někde jinde? Co dalšího Vás nyní čeká?

Ano, tento rok na jaře jsem se zúčastnil několika výstav v rámci Bienále se svými 8 obrazy, které jsou vhodné pro investiční umění. Pak jsem se hned přesunul do Janova na BeDesing Week se sedačkami. Následovalo Miláno a nyní v říjnu se chystám na výstavu Point to Head do Říma. K vidění bude David od Michelangela Buonarrotiho či Leonardo da Vinci. Beru to jako úspěch, ale přistupuji k němu s pokorou.

Vaše tvorba se objevuje v novém seriálu Praha – den & noc. Co přesně jste pro tento seriál tvořil?

Šlo o celkovou koncepci vícepokojového bytu, kde se odehrává děj. Dostal jsem za úkol přijít s vizí a prostor kreativně a celkově vyladit do pop-artu. Jde o reálný byt v Opletalově ulici v Praze, kde se seriál natáčí. Nejvíce je vše patrné z konkrétních fotek, nebo se samozřejmě mrkněte na samotný seriál, který běží na televizi Nova.

Také renovujete český kostel do stylu pop-art. O co přesně jde?

Ano. To je úžasný projekt a jedinečná výzva. Jde o renovaci kostelu svatého Petra a Pavla v Chotějovicích, jehož majitel je známý zpěvák skupiny Kryštof, Richard Krajčo. Nejprve šlo o 3 pop-artové obrazy. Jeden z nich, ztvárňující Ježíše Krista. Ten jsem namaloval dokonce přímo na místě během vánoční mše a koncertu v prosinci 2021. Následovala další díla a nyní v roce 2022 postupně vzniká unikátní mix starého umění a novodobého pop-artu. Jde o jediný kostel na světě renovovaný v tomto stylu.