Jméno Frank Gehry se v posledních několika letech skloňuje nejen na poli architektury, ale proniká také do oblasti módního průmyslu. Díky fenomenální značce Louis Vuitton je jméno Frank Gehry opět na špici designového dění. Slavný architekt byl společností přizván k oslavě klasické řady módních doplňků Louis Vuitton Monogram. Díky této spolupráci vznikl Twisted Box, který si získal obratem oblibu u samotné Anny Wintour. Mimo to k jeho těžko přehlédnutelným dílům přibylo další. Gehry navrhl a na ploše 13,5 tisíc metrů čtverečních nechal postavit nové muzeum současného umění nadace Louis Vuitton, jehož konečná cena se vyšplhala na bezmála 130 milionů dolarů.

Frank Gehry a Anna Wintour

Frank Gehry a Anna Wintour

“Kreativita znamená hrát si a být ochotný následovat svou intuici”, říká slavný architekt, který se narodil v roce 1929 v Torontu. Po studiích architektury v Los Angeles a na Harvardu si Frank otevřel vlastní praxi v Kalifornii. Rychle se stal jedním z nejžádanějších architektů, který vynalézavě zkoumá možnosti architektonických forem. Své publikum si získal i díky jedinečnému originálnímu přístupu. Mnozí jej pokládají za unikátního vizionáře, který se stal navíc v roce 1989 vítězem Pritzkerovy ceny za architekturu. Jeho díla jsou rozseta po celém světě. Nelze opomenout velkou rybu u vchodu do japonské rybí restaurace či slavné titanové Guggenheimovo muzeum ve španělském Bilbau.

Guggenheim muzeum Bilbao ve Španělsku

Guggenheim muzeum Bilbao ve Španělsku

Frank Gehry není jen mimořádně talentovaným architektem, ale rovněž designérem. Kromě již zmiňovaného Twisted Boxu pro LV navrhl kolekci kartonového nábytku Experimental Edges a židle pro Knoll z proplétaných překližkových pruhů. Avšak jeho nejslavnější designový masterpiece je bezesporu křeslo Wiggle, které světu představil v roce 1972.

Křeslo Wiggle

Křeslo Wiggle

Na konci 60. let začal Frank Gehry experimentovat s kartonovým nábytkem. Vlnitou lepenku rád používal na své modely domů. Když zjistil, že poslepováním několika vrstev vznikne pevný materiál, začal s ním ihned pracovat. S lepenkou si hrál, řezal, ohýbal. A právě ohýbáním a kroucením vzniklo křeslo Wiggle s mírně nakloněnou opěrkou. Zvlněná základna je pohodlná, materiál pevný a křeslo naprosto stabilní, i když to na první pohled úplně tak nevypadá. Křeslo se stalo především v USA velmi žádané. Navíc díky jeho nízké ceně po něm začalo prahnout mnoho zákazníků. Křeslo, které původně stálo pouhých 35 dolarů je dnes často vyhledávaným sběratelským kouskem, které se draží za nemalé peníze. A přesně takto to s věcmi “retro” je. Na počátku je cena nízká. Za několik desítek let může být přímo závratná.

Foto: Profimedia.cz; Archiv firem; WWD