Studio Dechem

Studio Dechem jsme zmiňovali již několikrát, protože jejich tvorbu upřímně milujeme a přáli bychom si od nich doma mít snad úplně všechno. Mimo originálních váz tvoří i lampy. Jedna z nich se jmenuje například Hadovka. Jde o objekt, který spojuje dva různé komponenty skla v ozdobném a přitom minimalistickém a funkčním archetypálním tvaru stolní lampy. Základna a noha lampy Hadovka jsou vyrobeny ze subtilního trubicového laboratorního skla, zatímco ručně foukané stínítko je buď pokovené titanem nebo opískované, díky čemuž lampa vydává půvabné světlo. Díky celoskleněné konstrukci lze obdivovat všechny technické detaily uvnitř lampy. Vnitřek bytu vám tedy rozzáří i přes den, a to ani nemusí svítit. Její design je zkrátka jedinečný.

deFORM

Ve spolupráci s firmou Lasvit, známou svou snahou využití výrobků z českého skla v dnešní době, vznikla kolekce Transmission. Jde o unikátní lampu nebo spíše světelnou sochu, jejíž tvar byl udán hlavně experimentem s borosilikátovým sklem firmy Simax. Tato lampa význačná originální kompozicí nabízí jedinečné a nepředvídatelné světlo z každého úhlu pohledu. Studio deFORM bylo založeno v roce 2011 Jakubem Pollagem a Václavem Mlynářem a specializuje se především na produktový design, design nábytku a design interiéru.

Brokis

Na letošním Designbloku jste si možná mohli všimnout originálních lamp od českého studia Brokis. Firma Brokis vyrábí svítidla, která se rodí z mimořádných řemeslných schopností sklářských mistrů navazujících na staletí udržovanou tradici českého foukaného skla. Její originální kolekce osvětlení jsou navrženy světově uznávanými českými i mezinárodními designéry a získaly celou řadu ocenění doma i ve světě.

Zdroj: Dechem, Lasvit, Brokis