SIGNAL festival nabízí to nejlepší z této dynamické umělecké disciplíny a představuje naše město jako místo pro život a umění, město přívětivé ke svým obyvatelům i návštěvníkům, jako magický prostor, kde se dlouhá a dramatická historie prolíná s jeho přítomností. Pod taktovkou společnosti Fresh Films Prahu rozzáří světelná podívaná, která je dosud největší v Česku.

Jednou z hlavních myšlenek festivalu je vytvořit tradici přehlídky moderního audiovizuálního umění u nás, kde světelné umění není příliš známé. Festival dává příležitost také místním umělcům, kteří primárně se světlem nepracují, vyjádřit se novým prostředkem a navíc ve veřejném prostoru. Přivést do Prahy světové hvězdy video mappingu je pak ona třešnička na dortu, která festival korunuje na kulturní událost letošního pražského podzimu, dodává ředitel festivalu Martin Pošta.

Pro festival světla ve veřejném prostoru se nadchla a svými díly jeho první ročník podpořila řada domácích umělců jako Rony Plesl, Milan Cais, Krištof Kintera, Vladimir 518, Jakub Nepraš, František Skála a mnoho dalších. V Praze s nadšením představí své instalace i video mappingové projekce na historické budovy ruská Sila Sveta, katalánské uskupení Telenoika, francouzští 1024 architecture, Romain Tardy z Antivj visual label a české uskupení The Macula.

SIGNAL festival odstartoval úspěšně již ve čtvrtek a my vám přinášíme několik fotografií, které mapují náladu a atmosféru v ulicích Prahy. Čtvrteční večer se přišlo na světelnou show podívat tisíce lidí. Ulicemi proudily skupinky návštěvníků až do samotného konce prvního večera, tedy do 23:30, kdy se všechny instalace zhasly. Podle pořadatelů je zatím divácky nejúspěšnější video mapping od českých tvůrců The Macula na kostel sv.Ludmily na náměstí Míru a interaktivní Mrak od Kanaďanů Caitlind Brown & Wayna Garretta na náplavce u Hergetovy cihelny.

Světelnou podívanou máte možnost zažít až do neděle a redakce Iconiq jeho návštěvu vřele doporučuje. Více informací spolu s celým programem najdete zde

Foto: Alexandr Dobrovodský, Alžběta Jungrová, Milan Dvořák, Luboš Wišniewski