Eileen Gray se narodila roku 1878. Po studiích umění v Londýně odcestovala skotsko-irská designérka do Paříže učit se dekorativnímu lakování. Zpočátku Eileen vytvářela velmi zdobný nábytek. V průběhu let se více přiklonila k modernismu a to i díky svému partnerovi Jeanu Badovici, se kterým spolupracovala na návrhu jejich vlastního domu, který oba chtěli pojmout inovativně.

Eileen_Gray

A právě v této době Eileen přišla s nápadem na nový odkládací stolek E1027, který bude vyroben z chromovaných ocelových trubek a skla. Desku stolu tvoří křišťálový skleněný kruh zasazený do ocelového rámu. Jedna z trubek vyčnívá nad úroveň skla, aby nemohlo nic ze stolku sklouznout. Stolek je navíc doplněn o nastavovací mechanismus. Abyste si mohli zvolit výšku pro vás ideální, stolek je opatřen kolíčkem zasunutým do dírek v širší noze. A pro nešikovné milovníky designu je kolíček přichycen řetízkem, aby se tak snadno nemohl ztratit. Celková kombinace skla a oceli budí dojem lehkosti a vzdušnosti, stolek je však stabilní a relativně těžký. Tento stolek Eileen navrhla pro svou sestru, která měla oblibu ve snídani v posteli. Praktičnost tedy hraje u stolku zcela zásadní roli.

e_1027_detail_5

Stolek E1027 designérka Eileen navrhla pro svou sestru, která ráda snídala v ložnici. Proto je jeho dolní kruh přerušený, aby snadno šel přirazit k noze postele nebo pohovky. Eileen stolek pojmenovala mimořádně netradičně. Za jeho názvem E1027 se skrývají iniciály madam Gray (E – Eileen), iniciály jejího partnera  Jeana Badoviciho (J – desáté písmeno v abecedě, B- druhé písmeno v abecedě) a sedmička jako 7. písmeno v abecedě (G – Gray). Je vidět, že Eileen o názvu stolku přemýšlela stejně usilovně jako o stolku samotném. Díky tomuto spojení vznikla ikona moderního designu, která přetrvává.

Table-by-Eileen-Gray

Eileen Gray velmi ráda navrhovala malé interiéry. Měla ráda výzvy a hledala prostor pro flexibilní nábytek. Jejím dalším slavným kouskem byla skříň, která se umí proměnit v psací stůl. Práce Eileen získala svou popularitu především ve 30. letech minulého století. Bohužel i pro ni byla druhá světová válka devastující. Během ní přišla o řadu svých nákresů a majetku a rychle se na ni zapomnělo. Až před její smrtí v roce 1976 se výrobci k jejím návrhům opět vrátili a stolek E1027 opět ožil a populární zůstává dodnes.