Nevšední realizace se nachází na pozemku o rozloze 7 000 m², přičemž celková plocha domu je 1 000 m². Je navržena tak, aby poskytovala všudypřítomný kontakt s vodním živlem, který patří k jednomu z pilířů života vášnivého jachtaře, jenž se svojí rodinou dům obývá. Bazény a nádrže s vodou, které kopírují půdorys stavby, vzhled stavby nejen umocňují, ale v horkých letních měsících přispívají také k tepelné pohodě celého objektu.

Dobrou zprávou pro vyprahlé Řecko je, že dům využívá dešťovou vodu. Tato udržitelná konstrukce v létě umožňuje ochranu před sluncem. V zimě je voda ohřívána a poskytuje tak možnost vytápění objektu.  Tím ale ekologičnost celé stavby nekončí, právě naopak! Ve zdech jsou zabudovány výhřevné spirály, které ve spojení se solárními panely na zadní straně pozemku ohřívají bazénovou vodu. Fotovoltaické panely jsou současně významným zdrojem elektrické energie. Řečtí architekti dbali i na užití ekologických materiálů, a to jak v exteriéru, tak interiéru stavby.

Inspirace lodním prostředím se prolíná do všech detailů. Cílem 314 Architecture Studio bylo vytvořit unikátní prostor, který bude přesně odpovídat potřebám svého majitele. Vzniklo tak maximálně ergonomické prostředí s čistými liniemi a minimalistickou estetikou. Okolí vily zdobí reliéfy od Johna Asprase, které domu dodávají dotek abstrakce.

Dvoupodlažní vila je umístěná na pilotech, které ještě více evokují vzhled neohroženého korábu. Velká terasa v patře plynule přechází ve výkonnou stínící jednotku v přízemí. Krásným a nápaditým detailem je také vestavěná knihovna, která kopíruje velkoformátové okenní tabule. Tento koncept poskytuje prostor pro hru se zastíněním a odstíněním, s potřebou intimity a touhou se poodhalit svému okolí. Je jen na obyvatelích vily, jakou možnost využijí a kolik knih či předmětů do tohoto důmyslně navrženého regálu umístí.

H3 House

  • Autor stavby: 314 Architecture Studio (Pavlos Chatziangelidis)
  • Realizace: 2012
  • Lokalita: Atény, Řecko
  • Nominace na Mies van der Rohe Award 2015 – Evropskou cenu za současnou architekturu