Zdeněk Vacek a Daniel Pošta – autoři trofeje Czech Grand Design

/ Redakce

Blíží se otevření výstavy Nominace 2012, kde budou oznámeny nominace na Ceny Czech Grand Design za rok 2012. Ten minulý zazářila dvojice designérů šperků Zdeněk Vacek a Daniel Pošta, kteří zvítězili hned ve dvou kategoriích Grand Designér a Designér šperků.

Vítěz je tradičně pověřen návrhem trofeje pro další rok, kterou předají svému nástupci. Tato úspěšná dvojice navrhla zlatou špejli na cukrovou vatu, ke které designéři dodávají; Cena vyjadřuje pocit toho jedinečného okamžiku, který má pouze vítěz. Ten okamžik je jenom jeho, je nesdělitelný, je pomíjivý a musí se užít naplno tam a v ten čas. Zažíváme jedinečnost okamžiku štěstí, tento pocit si pamatujeme všichni z dětství. Proto pomíjivost, krása, sladkost, okamžitost – vyjadřuje cukrová vata. Okamžik vzpomínky,  zachování okamžiku vítězství je pak zlatá jehla. Špejle – povýšená materiálem a okolností na zlatou “věc”.

Vítěze s vatou fotografovala Fotografka roku Bára Prášilová. Finální podoba nás bude provázet celou reklamní kampani Cen Czech Grand Design.

Výroční Ceny Akademie designu ČR Czech Grand Design mají za cíl každoročně upozornit veřejnost na mimořádné činy v oblasti designu. Jsou možností ocenit a medializovat práci konkrétních tvůrců a pomoci široké veřejnosti se lépe orientovat na scéně českého designu. Vítěze nominuje Akademie designu ČR, volné seskupení teoretiků, kurátorů a odborníků.

O tom, že český design je na vysoké úrovni není pochyb, ale je třeba veřejnosti tento fakt stále a pravidelně připomínat.

Foto: Bára Prášilová (PR firem)

 

 

 

 

0 Comments

    Leave a Comment