Screen shot 2015-10-14 at 11.00.16 PMBrýle značky ZEW budou mít premiéru na letošním Designbloku. Můžete svou tvorbu a kolekci představit?!
ZEW je kolektiv; Matěj Prokop, Jonáš Rieder a Antonín Smělý a celý koncept stojí na vývoji a vlastním designu. Po dvou letech práce je pro nás premiéra na Designbloku zlomovým bodem. Kolekce, kterou budeme představovat nese název R9.2 a demonstruje možnost spojení trendů s jedinečností a pojetím celého konceptu. Jednotlivé modely spolu mají pracovat jako celek, ale zároveň každého donutí zvolit jsi jen jeden jediný, který bude vnímán jako dominantní.

Proč jste se rozhodli pracovat právě s brýlemi? Není v tomto odvětví málo prostoru pro inovace?
Je to čistě o úhlu pohledu. Nemyslím si, že vás překvapíme s naší odpovědí. Naopak, čím konzervativnější odvětví je, tím větší prostor pro změnu, jedinečnost a exkluzivitu vzniká. Přesněji, právě minimální inovace v tomto odvětí je pro nás příležitostí. Brýle jsou produktem komplikovaným a zároveň krásným, obruby jsou součástí osobnosti, vytvářejí první dojem a lidé si jejich důležitost uvědomují. Podstata našeho konceptu je zkusit, co nikdo nezkusil a dělat vše rozmanitě a nadstandartně. Tak, že o nás nikdo nebude pochybovat.

Screen shot 2015-10-14 at 11.00.27 PMFotky na vašem Facebooku ukazují proces práce na obroučcích brýlí, která probíhá ručně. Jak dlouho vám trvá vytvořit jeden kousek?
Výroba jednoho kusu se rozpíná přes dva týdny. Jedná se o skutečnou špičku ledovce. Podařilo se nám propojit ruční práci s technologicky přesnými postupy, vývoj výrobních postupů probíhal od samého začátku a stále se vracíme a zlepšujeme se. Jednotlivé kroky vás nikdo nenaučí, nikde nejsou popsány a většina z nich je velice specifická, výroba našich prvních brýlí trvala roky.

Pracujete se dřevem, které je v současné době v módě hodně oblíbené. Proč jste se rozhodli pro tento materiál?
Od samého začátku míříme k využití výjimečných materiálů. Kombinace ořechového a javorového dřeva pro první kolekci byla zvolena pro vynikající vzhled i vlastnosti brýlových obrub. Dokázali jsme dřevo posunout na jeho samotnou hranici, docílili jsme velice tenkých obrub, čímž se nám otevřela cesta k sofistikovanějšímu designu. Tím jsme se oprostili od svázání s obecným vnímáním dřevěných obrub.

Pro koho jsou vaše brýle určeny?
Nemáme preference, nevybočujeme natolik, abychom cílili jen na specifickou skupinu. Naše brýle jsou odpovědí na otázky lidí, kteří hledají brýle, které jsou jiné, případně přizpůsobené a dokonale padnoucí. Pokud s námi bude konkrétní člověk chtít úzce spolupracovat na realizaci takových obrub, vznikne něco naprosto unikátního.

Zdroj foto: Facebook.com, Instagram.com