A tak jsem usedla k počítači napsat další úvodník. Po retro seriálu, který stále ještě pokračuje a dočkal se u čtenářů velkého ohlasu, přichází další s názvem Botománie. Boty se staly pro ženy vášní a ne jen potřebou, nutností. Jejich počet málokterá z nás je schopna držet pod kontrolou. Vždy si nějak omluvíme, že právě ty či ony bezpodmínečně potřebujeme. U mužů nám to už léta prochází. Svůj stálý boj jednoduše vzdali, a nebo si přiznali, že nás v krásných botách zkrátka milují.

A naprosto právem. Zajímavá bota může zcela změnit náš celkový vzhled jak pozitivně, tak rovněž negativně. Nejdůležitějším faktorem je pro mě osobně čistota. Já jsem schopna klidně i na ulici vzít papírový kapesník a nenadálou špínu z boty ihned otřít. Dalším naprosto nepřijatelným faktorem je nesprávná velikost. Za krásu se má trpět, ale když z rozkošných sandálků čouhá palec ven, je to katastrofa. Rovněž okopaný podpatek způsobí okolí zoufalý pohled. Bota je zkrátka součást našeho já, o kterou je nutné pečovat.

Ohledně výběru bot se traduje řada pravidel, které díky neustálému vývoji módních trendů, často již neplatí. Ano, v knihách se nejčastěji dočtete, že kabelka, doplňky by k sobě měly barevně ladit, ale nedržte se toho. Když se rozhodnete v daný den pro červenou kabelku, tak červené boty doma klidně zanechejte. Zkuste béžové, hnědé nebo černé. Pokud si ale nejste jistá, tak vše v jedné barvě udržte. Nic tím nezkazíte. Ani pravidlo k šatům patří lodičky či sandály, už dávno neplatí. Stylové botasky dokáží vytvořit to požadované kouzlo a navíc v ulicích našich měst budou pohodlné.

a5d538a67fc2e592aa2b077373095fc4

Naše botníky by i navzdory trendům měly mít své stálice. Mezi takové patří dvoubarevné lodičky značky Chanel, které debutovaly ve světě módy v roce 1957. Další hvězdou jsou lodičky Vara, pocházející z dílny Fiammy Ferragamo, nejstarší dcery legendárního mistra ševcovského řemesla Salvatore Ferragama. Tyto lodičky se staly v historii vůbec nejúspěšnější. Byly a jsou nadčasové, elegantní a navíc pohodlné. Mokasýny Gucci, klasika, kterou nelze ignorovat. Jejich barevná škála si najde snad každou ženu. Vycházková bota se sponou ve tvaru koňských udidel se stala zcela nezaměnitelnou botou, která přežila dodnes a dočkala se i podpatkové verze. Tato stálice v mém botníku má své čestné místo a má malá dcera si už na ně brousí zuby.

chanel-models

Nicméně je jasné, že u těchto stálic rozhodně nikdy nezůstane. Značky získaly silnou a mocnou konkurenci v podobě talentovaných návrhářů. Mezi špičky obuvního návrhářství patří Manolo Blahnik, Jimmy Choo, Christian Louboutin, Roger Vivier a v poslední době se do této elity snaží probojovat nedávno oceněný Paul Andrew. Naše srdce si tito pánové získali obratem. Nad jejich kousky pláčeme smutkem i radostí, přemýšlíme, zda přežijeme jen na mrkvi nebo peníze budeme bankám poctivě měsíčně splácet, nebo budeme nadále jen dál tiše snít.
Ať je to s vámi jakkoli, snad vás seriál o historii, příbězích či tajemstvích bot na stránkách Iconiq zaujme a bude nejen vzdělávat, ale především těšit.

Foto: Wikipedia.org; pinterest.com