Svět módních bloggerů se stal takřka přes noc fenoménem. V prvních řadách prestižních módních přehlídek už nesedí jen Anna Wintour, herečky, modelky, ale rovněž bloggeři, kteří usměrňují naše šatníky, inspirují nás a neřídí se pravidly velkých vydavatelství. Píši si, co chtějí, co je baví, co se jim líbí. Ukazují nám svůj osobitý styl, své vychytávky, nechávají nahlížet do koupelen, šuplíků, skříní. Mladé dívky zbožňují inspiraci a aktuální informace, které jsou pro ně dostupné. Vidí bloggery svého věku, podobného vkusu, doufají v racionalitu a objektivitu. V tom je síla bloggerů, kteří naprosto změnili módní svět i jeho vnímání okolím.

ca9364cf373fc54618c546e79eada5ed
Bloggerský základ vznikl jak jinak než v USA. Asi nejznámější průkopnicí blogů je Tavi Gevinson, která získala již ve třinácti letech jako ošklivé káčátko místo na prestižních módních akcích po boku Anny Wintour a začala přepisovat módní dějiny. Dnes je z ní elegantní dáma, stále módní expertka a novinářka. Ani Iconiq nezůstal pozadu a mezi první redaktorky našeho týmu přivítal Moniku Kolářovou, kterou objevil díky jejímu blogu fashioncabinet.cz, a která vám novinky z bloggerského světa či módních mol pravidelně přináší. Blogy díky své úspěšnosti často vyvolávají diskuze. Je správné, že módní značky jim tolik věří a tolik do nich investují? Proč světové módní magazíny pochybují o korektnosti a síle blogů a rády shazují jejich kvalitu? Je to možná strach, že časem o své místo na výsluní díky nim přijdou nebo snad závist, jak snadno k místům ve VIP sekcích jejich pisatelé přišli? Ať je to jakkoli, obecně blogy tu jsou a v době nadvlády internetu jsou nepostradatelné a pokud s nimi nechce konkurence svádět boj, měla by je respektovat. Je přeci na každém z nás, jak úspěšní v tom, co děláme, budeme.

Tavi Gevinson

Tavi Gevinson

A jak Monika dodává: “I blogy mají svá úskalí a pravidla”. Jedno ze základních pravidel v blogovém prostředí, které se bohužel velice často porušuje, je používání fotografií či celých textů bez uvedení autora či jejich vydávání za vlastní nápad. Zdvořilé chování by mělo být běžnou záležitostí i na sociálních sítích. Parafrázování něčích myšlenek už spadá do škatulky plagiátorství, a proto je nutné zavčasu čtenáře informovat o zdroji. Komentáře jsou důležitou formou zpětné vazby a měly by posouvat bloggerské počínání kupředu. Je třeba na ně reagovat a ukázat tak svůj zájem.

Fashioncabinet.com

Fashioncabinet.com

Iconiq o české bloggerky zájem rozhodně má, a tak společně s Monikou oslovil ty, které bloggerská pravidla dodržují, s novým “ikoniqckým” projektem, který je bude ostře vybíravým okem monitorovat. Stejně jako pro vás sledujeme a vybíráme outfity celebrit do Iconiq stylového deníčku, tak od dnešního dne budeme dělat totéž na předních českých blozích. Výběr toho nejlepšího najdete pravidelně v nové kategorii Styl bloggerek a jejími průkopnicemi jsou Ina-T (ina-t.com), Eva Mazuchová (glamazonblog.com), sestry Nicole a Lucka (acupofstyle.com) a Barbora Ondráčková (voguehaus.com).

Věříme, že vás tato novinka na našem lifestylovém portálu bude těšit stejně tak, jako nás její příprava.

Foto: Profimedia.cz; Pinterest.com (stylecontext.com); fashioncabinet