A tak Vánoce nikdy neberu na lehkou váhu. Doma už nám chybí jen ozdobený stromek, který má zazářit až na Štědrý den. Výzdoba je hotova a téměř každý pokoj v našem domě má svůj vánoční kout. Nikdy nám nechybí červená vánoční růže, pro kterou mám já osobně slabost. Vánoce si bez ní neumím představit, a tak nikdy nezůstává u jediné. Co se designu týká, nepotrpím si na velké kýče. Miluji svíčky, které v době adventu připomínají spíše hořící dům, protože to s jejich počtem ráda přeháním. Na jídelním stole nechybí tradiční adventní věnec, který však není vyroben z čerstvého jehličí. Dříve to tak bylo, ale nikdy nevydržel hezký příliš dlouho a většinou poslední svíčka plápolala na smutné zvadlém věnci, který většinou již poslední adventní neděli končil v odpadu. Na komodách u nás najdete obyčejné hladké skleněné vázy naplněné voňavou kůrou a jednobarevnými vánočními koulemi. V jednoduchosti je síla a té se snažím držet i době, kdy kýč má zelenou.

IMG_5546

Vánoční cukroví je kapitola sama pro sebe. Vařit umím docela obstojně, ale pečení většinou končí v odpadkovém koši. Důvodem není má neschopnost (alespoň doufám), ale nechuť, se kterou k této domácí povinnosti přistupuji. Sladké téměř nejím, takže zkrátka mě patlání s těstem nebaví. Přiznávám tedy dobrovolně a jak se říká bez mučení, vánoční cukroví kupuji a věrná zůstávám jen domácím perníčkům, které miluji zdobit se svými dětmi. Letos je již upečeno a zítra nás čeká vánoční dětská party. Jsem chytrá, letos nezdobím, pozvala jsem si na to kamarádky s dětmi. Dospělí čeká popíjení vánočního punče nebo svařáku a děti budou pracovat. Není právě to idea Vánoc:-).

IMG_5545

Dárky u nás ještě stále nosí Ježíšek…dopisy byly odeslány a děti se denně probouzí s myšlenkou, kam si ty dárky v pokojíčku postaví. A to je na Vánocích to nejkrásnější, ta velká očekávaní, přípravy, touhy, nedočkavost, otázky, zda bude či nebude pod stromečkem očekávané. Letos ale Ježíšek určitě nemine vedle. Pokud doručí cokoli s Elsou z pohádky o Ledovém království a Louvre z kolekce Lego Architecture, pak bude Štědrý večer úspěšný a já si budu moci otevřít šampaňské a užít si pozdní večer u sklenky a čerstvě opražených mandlí, které jsou v naší rodině tradicí.

pTRU1-16125533dt

Přípravy na Vánoce jsou zkrátka v plném proudu. Začaly již minulý víkend návštěvou kadeřnictví Libora Šuly, jehož kadeřníci udělali ze mě i dětí stylové ikony:-). Děti odcházely nejen perfektně ostříhané, ale i s dárkem v podobě vánoční buchty, ze které měli moji jedlíci upřímnou radost. Libore moc děkujeme tobě i celému týmu za dárek, ale především za zážitek, kterým návštěva tvého salonu vždy je.

IMG_5491

Po páteční perníčkové party nás čeká hned další víkendová. Přátelé a rodina k Vánocům neodmyslitelně patří a v naší rodině je vše ještě umocněno narozeninami mé matky i mého manžela. Takže od soboty už nebude čas na polehávání a rozjímání. Začnou oslavy, přání, přípitky, předávání dárků, setkání s přáteli, dělání radosti, které nám čekání na Ježíška příjemně zkrátí.

Foto: Soukromý archiv; Profimedia.cz