Přehlídka Fendi na Velké Čínské zdi

Nikdo nedokáže dělat tak velkolepé přehlídky jako Karl Lagerfeld. Pokud nám nevěříte, podívejte se s námi zpět do roku 2007, kdy se centrem prezentace jeho modelů z jarní a letní kolekce pro módní dům Fendi stala Velká čínská zeď. Molo bylo tedy dohromady dlouhé 1500 metrů. Uspořádat show na takovém místě stálo značku přes 10 milionů dolarů!

 

Armadillo boots od Alexandra McQueena

Během RTW přehlídky Savage Beauty v roce 2010 představil Alexander McQueen poprvé své slavné Armadillo boots. Při vytváření těchto, řekněme, atypických bot se návrhář inspiroval pásovcem – živočichem se zaobleným krunýřem a šupinami. Tento kousek se okamžitě stal předmětem diskuzí, a ač neslouží k obecně konvenčnímu nošení, právoplatně patří mezi nejextravagantnější a nejkreativnější boty na světě.

 

Pád Naomi Campbell na show Vivienne Westwood

Nikdo není dokonalý. Dokonce ani modelky! Na mole bývají vystavovány velkému tlaku a mnohdy až excentrickým oděvům, jež musí předvádět. Světoznámá modelka Naomi Campell, přezdívaná také ‚královna mola‘, se postarala o nejznámější pád v dějinách módního průmyslu. Stalo se tak během přehlídky Viviene Westwood v roce 1993, kdy na sobě měla extravagantní fialové boty na devíti centimetrové platformě.

 

Gallianova egyptská kolekce

John Galliano je neotřelá studnice nápadů. To ostatně dokazují jeho ultra originální kolekce. V roce 2003 uspořádal pro label Dior show, v níž byl jeho hlavní inspirací Egypt.  Modelky přeměňoval na egyptské bohyně, oblékal je do pozlacených outfitů a nechal jim vytvořit dramatický make-up. Nechyběly ani maxi doplňky, jež posunuly celý look až k hranicím extrému.

 

Sprejování šatů přímo na mole

Na samém konci přehlídky Alexandera McQueena v roce 1999 se objevila modelka Shalom Harlow – uprostřed mola na otáčivé dřevěné plošině. Byla při tom obklopena dvěma přístroji, které na její pohádkově bílé šaty z šifonu stříkaly pomocí sprejů žlutou, zelenou a černou barvu. Po dokončení uměleckého procesu se jen s dramatickým pohledem prošla kolem fotografů a zmizela v zákulisí. McQueen tak dokázal naplno propojit umění s módou a není divu, že se tento okamžik stal jedním z nejpamátnějších v historii módních přehlídek.

 

Supermodelky 90. let…

V roce 1991, během milánského fashion weeku, se uskutečnil jeden ze symbolických momentů značky Versace. Na molo napochodovaly ty nejznámější supermodelky 90. let během písně Freedom od George Michaela. Mezi nimi nechyběla Linda Evangelista, Cindy Crawford, Naomi Campbell a Christy Turlington. Devadesátky jsou zkrátka nezapomenutelné!

 

… A jejich legendární comeback

Přehlídka pro jaro a léto 2018, kterou Donatella Versace vzdala hold svému zesnulému bratru Giannimu, se dozajista zapsala do pamětí všem módním nadšencům. Designérka si totiž na molo zase pozvala modelky z 80. a 90. let, jako to udělal její bratr v roce 1991. Carla Bruni, Claudia Schiffer, Naomi Campbell, Cindy Crawford a Helena Christensen tak znovu naprosto ohromily. Hvězdná pětka se nostalgicky prošla po mole, opět na píseň Freedom, a ač bychom mezi modelkami rádi viděli i Lindu a Christy, i tohle seskupení všechny přítomné naprosto odzbrojilo!