Návrat této pokrývky hlavy proběhl ve velkém na přehlídce Dior podzim/zima 2017, kde většina outfitů zahrnovala i černý kožený baret. Ale zatímco nám může připadat jako módní novinka, v minulém století prošel časy mnohem větší popularity. Nosila ho Audrey Hepburn, Edith Piaf, Ernest Hemingway nebo Jean-Paul Sartre a seznam by mohl pokračovat.

Dior FW17

Asi nemusíme připomínat, že jeho kořeny sahají do Francie. Ve dvacátých letech se stal podle serveru Frenchly symbolem ‘francouzské nevinnosti’ a v padesátých ho zase ráda nosila Marylin Monroe nebo Brigitte Bardot. V Americe ho adoptovali i básníci beat generation. Vzít si na sebe baret totiž může povýšit obyčejný outfit o několik řádů – a přestože beatnici o něm takto pravděpodobně nepřemýšleli, nynější generace si je toho dobře vědoma.

Jako jedna z prvních návrat trendu zaznamenala již zmiňovaná Rihanna, která v baretu dorazila právě na přehlídku Dior. Ještě dříve se v něm ale objevila Bella Hadid na obálce časopisu Elle.

Původně se barety vyráběly hlavně z vlny, v současnosti se přidává také kůže, samet nebo kašmír. K dostání jsou ve všech barvách, i když u modelek, které zachytili fotografové street stylu, vedou spíše tmavé podzimní odstíny – šedá, černá nebo tmavě červená. Ale ani křiklavější modrá není špatnou volbou. Barva baretu nemusí být stejná jako kus vašeho oblečení, pokud je ale budete chtít sladit (jako na třetí fotografii níže), dejte si pozor na přílišnou jednotvárnost outfitu.