Screen shot 2015-11-08 at 5.12.29 PMLume
Jako první nás zaujaly tenoučké obroučky se zrcadlovými skly Lume, které působily neskutečně křehce. Za českou značkou stojí mladý designér Aleš Kachlík, a jeho první kolekce je vlastně bakalářskou prací s názvem Contemporary Classics, na které podle svých slov pracoval intenzivně asi půl roku. Celá kolekce slunečních brýlí vychází ze starých osvědčených siluet obrouček, které jsou za použití nových technologií a materiálů jako je titan přetransformovány do nejmodernější podoby. Designér se při své práci snažil o to, aby brýle seděly na všechny tvary obličeje, a proto vytvořil osm tvarů brýlí, anatomicky navržených tak, aby byla možnost jejich úpravy pro jednotlivého nositele. „Velký důraz byl kladen na dodržování základních pravidel, podle kterých brýle nejenom sedí správně na nose, ale i je možné přizpůsobit brýle každému obličeji. Pro extrémně tenké obroučky jsou zvoleny pevné slitiny titanu a oceli, aby bez problému vydržely podmínky každodenního nošení,“ uvádí Aleš Kachlík.

nastassia-aleinikava-eyewear-collection-1-4

Nastassia Aleinikava Eyewear
Brýle šperkařky Nastassie Aleinikavy jsou jako z pohádky. Jakmile je uvidíte, budete si je chtít ihned vyzkoušet. Brýlová kolekce s názvem Kolekce # 1 navazuje na její diplomovou práci “Moje Optika” za níž dostala v roce 2014 Nastassie speciální cenu Uměleckoprůmyslového muzea v rámci Národní soutěže ZA Studentský design a díky tomu je její tvorba zastoupena v muzejních sbírkách UPM. Brýle jsou vyrobeny z kvalitního acetátu celulózy, který je naomak neskutečně zvláštní a zároveň příjemný a lehoučký. Díky barevnému složení a tomu, že původní strojní šablonu designérka ručně brousí a leští, je každý kousek originálem stejně jako její šperky.

12188934_904851452940227_5405843185750027587_n

ZEW
Posledním kouskem z českých luhů a hájů, který nás nenechal chladnými, jsou dřevěné, ručně broušené obroučky značky ZEW. Na jejich vývoji designéři pracovali dva roky a nutno říci, že je dovedli k dokonalosti a zcela je odlišili od ostatních produktů ze dřeva, které je momentálně velice moderním materiálem. “Kombinace ořechového a javorového dřeva pro první kolekci byla zvolena pro vynikající vzhled i vlastnosti brýlových obrub. Dokázali jsme dřevo posunout na jeho samotnou hranici, docílili jsme velice tenkých obrub, čímž se nám otevřela cesta k sofistikovanějšímu designu. Tím jsme se oprostili od svázání s obecným vnímáním dřevěných obrub,” říkají designéři.

Zdroj foto: Archiv značek