The Trade Dress protection je právní termín, který se odkazuje na charakteristiku a vizuální vzhled produktu, nebo jeho obalu, který má spotřebitelům sdělit jejich originální původ. Žádost právě pod tímto termínem podala nikdo míň, než kreativní ředitelka módního domu Céline, Pheobe Philo, podle Fashion Law již v roce 2013.

Phoebe-Philo-Vogue-2Jan14-Getty_b_1

Všechny rysy Lagguege Tote, jakými jsou obdélníkové základy s vysunutými trojrozměrnými stranami a přední stranou připomínající rysy obličeje s ústy v podobě zipů a oči jako její rukojeti, spadají pod ochrannou známku francouzského módního domu. Není divu, že se Pheobe rozhodla model patentovat… Možná je to paradox, ale mnoho fast-fashion řetězců opravdu styl této kabelky bez výčitek zkopíroval a prodával jej již před pár lety, kdy kabelka spatřila světlo světa. Že bychom se po prohlášení ochranné známky dočkali nějakých soudních sporů? Jaký důraz bude kladen na vizuální parametry? Teď můžeme jen čekat další vývoj situace.

167793USH.08QU_1

Ovšem není to poprvé, co se módní dům Céline domáhá ochranné známky svých dokonalých kabelek. Ochranou známku získala i jejich další ikonická kabelka Trapeze bag v květnu minulého roku!

Přiznejme si, že kdyby se svět řídil všemi pravidly, dnes bychom vlastnily jedinečné skvosty v šatnících, a nebyly bychom zahlceni kopiemi a levnými variantami, které snižují hodnotu originálního produktu.

Foto: Archiv firem