Kdo by v dnešní době neznal značku Botas, jež se stala ikonou nezávislých umělců, designérů i podnikatelů. Právě tato značka je příkladem toho, jak dobrý redesign může udělat z vyhasle hvězdy opět slunce. Za znovu objevením botasek stojí designéři Jan Kloss a Jakub Korouš, kteří jim vdechují stále nový a nový život. Stejně tak jako značka Botas, zaslouží si své povstání z popela i další tradiční české značky, které k vaší škodě možná zatím ani neznáte.

08Moleda a Prestige
Prestižky jsou notoricky známé tenisky, které měl v dětství či mládí na nohou snad každý z nás. Původně se jim říkalo “lendlovky” i když je tenista Ivan Lendl nikdy nenosil. Pamatuji si, jak jsem v dětství toužila po vysokých bílých teniskách jaké nosili v seriálu Beverly Hills 90210, a místo nich jsem dostala bílé prestižky. A byla jsem opravdu zklamaná…Pak kožené tenisky zmizely z pultů a přesunuly se do sekce “pracovní a zdravotní obuvi”. V posledních letech se ale dostávají opět do povědomí mladých lidí a pomalu ale jistě se stávají opět žádaným zbožím. Může za to fakt, že si od roku 2010 můžete nechat vyrobit prestižky ve vlastním barevném designu.V roce 2014 pak boty prošly redesignem, za nímž stojí italský designér Claudio Franco a podle nás je velmi povedený. Všiml si toho i návrhář Jakub Polanka, který těmito botami doplnil svou kolekci SS 2016 během MBPFW.

ptackova01Tonak
Kdo by neznal kloboučnickou značku Tonak, jejíž kořeny sahají až do roku 1799. Jejich klobouk nosil na hlavě T.G. Masaryk nebo Jan Werich, nosí je policie i armáda, ale i letušky světových aerolinek. Polotovary vyrábějí pro světové módní značky i řetězce jako je H&M a další. A kvalitní polotovar z Tonaku, který je vyráběn na téměř 200 let starých strojích, putoval i pod ruce slavného Phillipa Tracyho, jež jej dotvořil pro britskou královnu Alžbětu. Svou nebývalou slávu se Tonak rozhodl oprášit a od roku 2014 redesignuje. Svůj sortiment, který nyní tvoří zejména polotovary na objednávku, se snaží obrátit a stát se plnohodnotným výrobcem klobouků. Pomáhají v tom i externí designéři, svou kolekci pro Tonak vytvořila například Klára Nademlýnská nebo Petra Ptáčková. Do budoucna si budete dokonce moci nechat vytvořit klobouk podle vlastního návrhu. A stejně tak prošel redesignem i samotný pražský butik, jež se přesunul z paláce Koruna do Žatecké ulice.

27f57f_ca737b71ccb7430aada769abb79ee2feFlexiko pionýrky
Tradiční česká značka Flexiko, se specializuje na zátěžovou pracovní a zdravotní obuv, která co si budeme povídat, příliš vábně nevypadá. Změnu ovšem připravili v roce 2012, kdy začali úzce spolupracovat s designérkou Eliškou Kuchtovou, která připravila kolekci Cutulum s ručně litými podrážkami. Ta vychází z detailů a střihových variací  stávajících zdravotních a zátěžových bot, ovšem pojatých moderně a mladistvě. Už tehdy se v kolekci objevily české pionýrky, které značka letos opět oprášila a vyslala je do světa v nové lakované verzi v dámské vínové a pánské černé barvě. Tradiční obuv jež je jakýmsi předchůdcem pohorek a funkčních bot, tak dostala zcela nový rozměr, ideální i pro městskou klientelu.

27f57f_dcf9436db14d4917a3fb14dc443d097dJitex roláky
Do redesignu a oživení své slávy se pustila i písecká značka Jitex specializující se na funkční prádlo. Spojila se proto s takovými designéry, jako je Filip Jakab nebo Miro Sabo. Na konci loňského roku mohli tak být na design SUPERMARKETU představena redesignovaná unisexová bílá a černá  trička s krátkým rukávem  a unisexové oboustranné roláky v novém střihu a z funkčního merina.

Zdroj foto: Local Icons, archiv firem