Korek je kůra dubu korkového, který roste především ve Středomoří. Více než polovina světové produkce pochází z Portugalska. Výhodou je, že pro získání korku se strom nemusí pokácet – stačí seříznout kůru a dub roste dál. Jde tedy o velmi udržitelný materiál, který se navíc snadno recykluje.

Jako ekologická alternativa kůže při výrobě kabelek, bot nebo peněženek se korek hodí skvěle. Je lehký, přirozeně voděodolný a snadno se udržuje. Jeho pružnost oceníte hlavně u bot, protože poskytuje dokonalou oporu a minimalizuje otřesy při chůzi. V pražském EtikButiku a na etikbutik.cz najdete tašky, batohy, peněženky a pouzdra od německé značky UlStO, boty od portugalských NAE Vegan Shoes nebo doplňky od jejich krajanů Artelusa.

Přírodní korek je specifický svou strukturou, pokud vás ale typický vzhled korku neoslovil, na trhu jsou i varianty s potiskem nebo barvené.

„V EtikButiku nenajdete výrobky z kůže, protože jde o problematický materiál z etického, ale také ekologického a společenského hlediska. Hledáme proto alternativy z veganské kůže (mikrovláken), korku, ananasu (Piñatex), na bázi rostlinných olejů nebo z recyklovaných PET lahví, airbagů a pneumatik,” vysvětluje Olga Garajová, zakladatelka EtikButiku.

V pražském EtikButiku na Rašínově nábřeží 54 najdete etickou módu pro ženy, muže i děti, veganskou obuv a doplňky, přírodní kosmetiku a také zero waste potřeby pro domácnost. Otevřeno je od pondělí do pátku od 12 do 19 hodin, v sobotu od 10 do 15 hodin.