Když přišel, byl těžkou látkou určenou pro pracovní oblečení. Dnes láme rekordy v prodejích. Masový růst popularity zaznamenal denim v USA v období zlaté horečky, kdy vstoupil na scénu módního světa Levi Strauss a přivedl s sebou své legendární „levisky“. Tehdy měly kalhoty pomáhat horníkům při práci, takže je zdobily velké kapsy, které sloužily pro nasbírané zlato. Momentálně denimové kousky nosí miliony žen i mužů po celém světě. Druhů je spoustu a stejně tak střihů a barevných úprav. Jaké jsou jeho stylové možnosti pro ženskou postavu a co přináší do roku 2021?

50 odstínů denimu

Podle doposud zakoupených párů džínů je vám určitě jasné, že denim není jen jeden.  Proč mají džíny různé barvy? Proč jsou některé jemnější a přizpůsobí se tělu, zatímco jiné jsou tvrdé a nepruží? Existuje totiž několik druhů samotné tkaniny. Strečový denim je v současnosti asi nejrozšířenější módní variantou pro ženy. Skvěle se přizpůsobí postavě, takže si ho můžete naplno užít ve svém šatníku i ženy nadměrných velikostí.

Materiál obsahuje kromě bavlny také elastická vlákna dodávající látce na pružnosti. Džíny ze strečového denimu pak umožňují volný pohyb, ale zároveň hezky obepínají postavu. Čím víc elastických vláken v sobě ale mají, tím méně toho vydrží.

Džíny dnes můžete koupit téměř ve všech barvách. Za klasickou, nadčasovou a stále nejrozšířenější variantu se ale považuje tzv. blue denim. Proč je to zrovna modrá? Může za to indigo – přírodní barvivo, kterým se většinou v průběhu výroby denim barví. Indigový denim je modrý na povrchu a z vnitřní strany téměř bílý. Další barvy jako černá, zelená, šedá nebo růžová vznikají po barvení sírou.

Jaký střih padne nadměrným velikostem?

Jedním z trendů roku 2021 jsou třeba slim boot cut džíny. Vypasovaný, ale uvolněný slim kousek bude bez problémů slušet i ženám s nadměrnými velikostmi. Je to jeden z kousků, které ve svém šatníku opravdu potřebujete, bez ohledu na typ postavy. Přívlastek Boot Cut značí jemně rozšířenou část od kolen dolů, která vytváří dojem symetričtější postavy. Ženám s větším bříškem obecně udělají dobrou službu džíny se středně vysokým pasem. Nízké varianty by totiž bříško zbytečně odhalovaly a vysoký pas u nich zas vizuálně zbytečně rozšiřuje výraznou středovou část těla.

Stojíte před výzvou, jestli si můžete dovolit skinny střihy na tělo? Pokud víte, jak na ně, tak určitě! Ten správný pár dokonce může krásně prodloužit nohy, jen je potřeba se k němu prozkoušet. Orientujte se spíš na tmavší modré či černé provedení a skvěle vyniknete i ve skinny džínech pro nadměrné velikosti.

Denim je a bude trendy

Ikonický materiál si v posledních 200 letech oblíbily horníci, kovbojové, hollywoodské legendy, rockové hvězdy, rebelující mládež i nejslavnější světoví návrháři. Z kousku, který zprvu budil pozdvižení se časem stal must-have základ každého šatníku pro malé i nadměrné velikosti. V posledních letech se držely na předních příčkách upnuté střihy s vysokým pasem, výhled do budoucnosti už tak jednoznačně nevypadá i když slim fit střihy nikam neodchází.

I když je jasné, že tu s námi denim bude dál, trendy se začínají různit. Ať už jsou to volné střihy, stále oblíbený vysoký pas, denimové kousky inspirované pracovním oblečením, vintage styl 80. let nebo vybělené úpravy.

Výrazně ale vyniká tlak na udržitelnou módu i její stále větší obliba v populaci. Na pulty tak přichází třeba džíny vyrobené z recyklovaných materiálů, které budou čím dál přirozenější součástí budoucnosti.