Screen shot 2015-11-27 at 12.50.02 AMVeronika Bijok: Návrat ženskosti nejen v krajce
Oděvní designérka Veronika Bijok je jednou z těch, které nepracují ani tak s aktuálními trendy, jako spíše s pocity, jemností a snaží se z žen udělat znovu křehké víly.

Vaše kolekce jsou velmi ženské, působí romanticky a nadčasově, co vás při práci inspiruje?
Snažím se vyhovět potřebám dnešních žen a proto jsou mi inspirací ony. Dívám se kolem sebe a je pro mě velmi inspirující vyjít jen tak do ulic. Sama v sobě jsem si vytvořila takovou pracovní asociaci, žena=krajka. Snažím se ženy postrčit k tomu, aby nezapomněly, že jsou ženami, podpořit jejich křehkost a jemnost, které dnešní emancipované ženy často ztrácejí. Vracím se k tradičním hodnotám a zvykům, proto se v mé tvorbě lehce odráží folklor.

Jdete ve své práci takzvaně “po trendech”?
Upřímně, já trendy příliš v oblibě nemám. Vyznávám nadčasovou klasiku, která je vždy doplněna něčím, co podtrhuje osobnost nositelky.

Máte nějaký oblíbený kousek ze své kolekce?
Asi jsou to bílé šaty s koženou krajkovou aplikací z kolekce Fragile.

Už dnes se na vás můžeme těšit na prodejní akci Grace’n’Glamour. Na co se můžeme těšit?
Určitě na příjemné hřejivé kabáty a také na speciální malou kolekci ve které je opět použita laserová krajka, na kterou jsou u mě návštěvníci Grace’n’Glamour zvyklí. Kromě toho jsem ráda, že mohu představit spolupráci se šperkařem Tomášem Holubem, který svými šperky ozdobil pár mých modelů.

GG_banner Gate

Nikola Zezulová: Trocha extravagance a barevného folklóru
Návrhářka Nikola Zezulová pojala ženskost trochu dravěji a více sexy. Pracuje s barvami a materiály, které spojuje do dravých modelů oslavujících ženu jako takovou.

Kdybyste měla návštěvníkům prodejní výstavy Grace’n’Glamour představit svou značku, co byste o ní řekla?
Nad touto otázkou se musím trochu zamyslet…Je těžké vystihnout pár slovy moji práci a myšlenku. Myslím ale, že by se o ní dala říci slova: Ženskost, extravagance a elegance.

Nikol-ZezulovaPrávě dnes se o vašich slovech mohou návštěvníci přesvědčit v Novoměstské radnici. Co pro ně máte připraveno?
Představím svou aktuální kolekci podzim/zima nazvanou “Rustikální minimalismus”, která zahrnuje dámské hedvábné halenky, vlněné vesty, ale i večerní šaty. Při její tvorbě jsem se inspirovala českým venkovem a vůbec krajinou.

Co vás ještě inspiruje?
Inspiraci sbírám všude, ve filmech, na cestě autobusem, při procházce v parku, tam ke mě přicházejí nápady, spíše nečekaně než abych se snažila něco vymyslet. Když začínám tvořit novou kolekci, už vím o co asi půjde. Něco jiného je, když tvořím model na zakázku, tam je mou inspirací sama zákaznice.

Necháváte se ovlivnit módními trendy?
U mě je to takový kompromis. Podle mého by měl každý, kdo se pohybuje v módním průmyslu, vědět jaké jsou hlavní trendy na aktuální i následující sezónu. Ale sama se slepě neřídím trendy, spíše jednám pocitově a myslím, že tak je to nejlepší.