Christian Dior vždy toužil po jediném a to být jakkoli spojen s uměním a to především v módní sféře. Svou „kariéru“ započal jako pouliční prodejce svých vlastních nakreslených návrhů, které prodával okolo 10 centů. Po studiích získal peníze od svého otce a v roce 1928 si otevřel svoji první malou uměleckou galerii. Po rodinném krachu, kdy jeho otec přišel o svůj obchod, byl Dior nucen svou galerii zavřít. Od roku 1938 začal pracovat s Robertem Piguetem a krátce nato nastoupil jako hlavní návrhář s Pierre Balmain do salonu Luciena Lelonga. Právě zde při práci na kostýmech pro film Le Lit a Colonnes se seznámil s historickou módou a starými krejčovskými technikami, které rozproudily jeho představivost.

Christian Dior

Christian Dior

V roce 1946 si za podpory textilního výrobce Marcela Boussaca otevřel salon, kde představil svou první kolekci na jaro 1947 s názvem Corolle inspirovanou obráceným tvarem květu. Kolekce obsahovala ikonický kostým Bar, který nechybí dodnes v žádné Dior kolekci, a který se stal naprostým fenoménem.

Christian Dior 1947

Christian Dior 1947

Do dějin vešly modely Diora pod označením „new look“. Dnes představují klasiku, ale v době svého vzniku se jednalo o velmi avantgardní a vzrušující kreace. Pro „new look“ byly charakteristické krátké kabátky, vosí pas a široké sukně do půli lýtek. Vše bylo doplněné o obrovské klobouky, kterým se říkalo kola od vozu, dlouhé rukavice, hedvábné květiny a lodičky na středně vysokém podpatku. Modely Diora byly exkluzivní a přímo marnotratně luxusní. V těžké poválečné době měl Christian Dior svou filozofii a to „svět módy je svět snů, a sny jsou záchranou před skutečností“. Tuto filozofii si mnoho žen vzalo rádo za svou a Dior v podstatě začal diktovat módní styl. I Diorův první parfém – Miss Dior – měl obrovský úspěch. Oblíbenými barvami tohoto umělce byla námořnická modrá, černá a bílá.

Christian Dior

Christian Dior

Christian Dior byl velmi skromný, milý a svědomitý muž, kterého jeho zaměstnanci měli ve velké oblibě a úctě. Mezi jeho zákaznice patřily Rita Hayworth, Margot Fonteyn nebo britská princezna Margaret. Dodnes platí to, že Dior vzkřísil Paříž coby centrum haute couture. V roce 1957 Christian Dior umírá. Jeho citát “Jednoduchost, dobrý vkus a upravenost jsou třemi základy dobrého oblékání” by si řada žen i módních návrhářů měla vzít k srdci, protože v poslední době se z módy stává avantgardní umění, které z nás občas vytvoří sci-fi kreatury.

Foto: Profimedia.cz