Motýli nám ze své krásy dávají tu největší…pravé přírodní hedvábí. To se získává odmotáváním vláken z kukel nočních motýlů bourců morušových. Méně kvalitní hrubší hedvábí zvané tussah se vyrábí ze zámotků divokých tropických motýlů. Existuje však i chemické hedvábí z přírodních nebo syntetických polymerů (viskóza, acetát, polyester, polyamid atd.). S tímto hedvábím se setkáváme nejčastěji.

Hedvábí má svou nekonečnou historii. Hrob císaře Chuan Ti v Číně ukrýval hedvábné útržky, které tak prokázaly, že hedvábí znalo již 3. tisíciletí před naším letopočtem. O dva tisíce let později se s hedvábím rozvinul bohatý obchod, za který se platilo zlatem či drahým kamením. Číňané se snažili své tajemství dlouho a přísně střežit. Byť je jediný vývoz jediného vajíčka morušových motýlů se trestalo smrtí. Evropa odhalila toto tajemství až v šestém století, kdy se hedvábí začalo vyrábět v Itálii a Španělsku. V době renesance převzala hedvábnické prvenství Francie. Dnes však opět je královstvím hedvábí Čína a rovněž Japonsko.

To pravé hedvábí se používá k výrobě luxusních textilií a módních doplňků jako jsou značkové šátky, z nichž nejznámější jsou ty značky Hermés. Pokud do svého šatníku tento šátek zakomponujete, nebudete litovat. I po mnoha letech si ho ráda uvážete a budete stále trendy. Z pravého hedvábí  se vyrábí i šály, dámské šatovky, halenky, kravaty a dokonce i deštníky. Z hedvábí se paradoxně vyrábí i jiné materiály, které rádi nosíme jako brokát nebo samet.

Hedvábná látka je velmi jemná a i když to na první pohled nevypadá, tak nás chrání jak před horkem tak i chladem. Jeho jedinou nevýhodou je poměrně náročná údržba. O věci ušité z hedvábí je nutné dobře pečovat, prát jen ručně ve vlažné vodě se šamponem, protože klasické prací prášky jsou příliš agresivní a často vytvoří na látce nepříjemné skvrny. Při máchání postupujte od vlažné vody ke zcela studené. V žádném případě hedvábné věci neždímejte, ale jen lehce vysušte froté ručníkem. Na sušičku, topení i přímé slunce zapomeňte úplně. Přímé sluneční světlo způsobuje zažloutnutí a ztrátu pevnosti. Hedvábné věci se žehlí vlhké.

Hedvábí je zkrátka delikátní věc, ke které je nutné se chovat s respektem a úctou. Věřte, že ono vám to vrátí v podobě obdivu ostatních, jelikož kousky, které jsou z této látky vyrobeny, obdiv a krásu přitahují.

Foto: Pinterest.com; Facebook.com