Na povídání z minulého týdne o Christianu Diorovi plynule navazujeme několika odstavci, které líčí příběh posledního představitele elitářské haute couture, kterým nebyl nikdo jiný než samotný Cristóbal Balenciaga.

balenciaga

Cristóbal se narodil v roce 1895 v baskickém městě Getaria, do rodiny švadleny a námořníka. Od útlého věku se tedy motal v krejčovské dílně, traduje se, že v šesti letech ušil své kočce obojek a následně také kabátek.

Úvahy o dráze kněžího byly nahrazeny kariérou v oboru návrhářství, jako nadaného dítěte si jej všimla markýza de Casa Torres, která mu zajistila studium v Madridu a dopomohla ke zřízení vlastního módního salonu.

Již od začátku měl nespornou výhodu v tom, že byl schopen si celý proces manipulace s oděvem zajistit sám – zvládal kresbu, konstrukci, bravurní střihy, úpravy i samotné šití. Právě to jej vyneslo mezi mistry ve svém oboru.

Na tvorbu domu Balenciaga byl v té době patrný vliv malířství, španělské kultury, obleků toreadorů, flamenca i celkové přísnosti. Jeho modely začala oblékat i královská rodina. S příchodem války byl ovšem nucen odejít do Paříže, kde otevřel další obchod.

Pustil se do výroby neobvyklých oděvních forem, proměňoval siluety pomocí vypodložení kosticemi (často se hovoří o „sculptural creations“), přemisťoval pas, soustředil se na oblast ramen. Oblíbil si černou krajku, expresivní barvy, vlečky a šerpy, používal jen to nejdokonalejší hedvábí.

Zaměřil se nejen na dokonalé večerní šaty, pohrál si i s večerními plášti, blůzkami a bolerky, kabátkům vdechl život pomocí zajímavých detailů a také kreativní oboustrannosti. Nezapomenutelný je také jeho kostým vytvořený pro Grace Kelly, extravagantní klobouky či několik obálek pro časopis Vogue, na nichž se honosí některý z jeho modelů.

O popularitu, rozhovory a sáhodlouhou pozornost v magazínech či novinách ovšem Balenciaga nestál. Ani s Christianem Diorem se nepřátelil, spíš se jednalo o vzájemný respekt. Svůj salon zavřel roku 1968, o pouhé čtyři roky později zemřel v rodném Španělsku. Jeho odkaz ovšem i nadále pokračuje, nyní jej má na svých bedrech Alexander Wang.

Foto: Pinterest