Len je přírodní lýkové vlákno ze stonků rostlin z čeledi lnovitých. Patří k nejstarším šlechtěným rostlinám na světě. Již v dobách starověkého Egypta byl považován za symbol čistoty a krásy a společně s vlnou tvořil základ lidského šatníku až do dvacátého století, kdy byl vytlačen levnější vlnou. Len je však pevnější a odolnější než bavlna. Lněné výrobky nehřejí a mají studený omak. To je hlavní důvod, proč jsou kousky z tohoto materiálu tolik oblíbené a žádané pro horké letní dny. Ve lněném oblečení se potíme 1,5 krát méně než v bavlněném. Navíc jsou lněné tkaniny přirozeně antibakteriální, chrání proti UV záření, nevytváří statickou elektřinu, nepřitahují a nepohlcují prach. S péčí o lněné oblečení se nemusíte příliš trápit. Lze je prát klasicky v pračce, ale buďte obezřetní na srážení.

Několik perliček

Len pochází z Egypta. Do lněných pláten se balila těla zesnulých faraonů. Na naše území jej rozšířili Keltové a později i Slované, kterým jemné lněné plátno sloužilo jako platidlo, za které si kupovali koně, zlato nebo obilí. Největšími producenty lnu jsou dnes Rusko, Polsko, Belgie a Francie. Nejvíce lnu se dnes nepěstuje pro vlákna, ale pro semínka, ze kterých se lisuje lněný olej. V době nedostatku lnu se kdysi nahrazoval kopřivami, jejichž vlákna jsou velmi dobré kvality, mají však velmi malou výtěžnost.

Pokud ještě nemáte žádný nadčasový lněný kousek, v němž se budete cítit uvolněně a nosit jej s lehkostí, máte nyní jedinečnou možnost. Navštivte butik módní značky Gant, kde právě probíhají slevy na jarní a letní kolekci, která nabízí exkluzivní kousky vyrobené ze lnu.

Foto: Archiv Gant