Které boty jsou v létě nutností?

/ Redakce Foto: Nawo.com; Net-a-porter; Archiv firem

Léto je pro milovnice bot tím nejlepším obdobím. Snad žádné roční období nenabízí tak širokou škálu obutí jako právě léto. Každá letní bota má ale i svůj název..popis..jméno, a v tom je snadné se ztratit. Milovnice bot by je však měla znát.

Espadrille neboli tzv. espadrilky

Jsou známé především svou charakteristickou jutovou splétanou podrážkou, která může být plochá nebo na klínku. Povrch tvoří většinou plátno, či jiná pevná látka, která je přišitá k podrážce jedním tahem pevnou nití. Espadrille jsou obuví, která sloužila po staletí mužům i ženám při práci na polích. Později, okolo r. 1940, nabyly espadrille popularitu mezi všemi generacemi a začaly se nosit jako vycházková obuv v jarních a letních měsících a to především v USA. Svůj velkolepý návrat do módy zaznamenaly okolo roku 1980 díky seriálu Miami. Nosily je i významné světové osobnosti jako například umělec Salvador Dalí či ikonická kněžna Grace Kelly a vy byste je ve svém botníku rozhodně měli mít (muži i ženy).

Pantofle

V knihách se dočtete, že chodidla absorbují nárazy těla, protože jsou prvním bodem kontaktu se zemí. Proto designéři společně s ortopedy “vynalezli” pantofle, ohleduplné boty, které mají schopnost zlepšit zdraví a pohodu svého nositele. Bohužel jejich design většinu žen v minulosti odrazoval, a proto se pantofle staly domácí obuví. Letošní trendy však všechno mění a vy si můžete ulevit v horkých dnech a podpatky ponechat v botníku a vytáhnout vaše oblíbené pantofle. Pokud žádné nemáte, pak věřte, že nyní je výběr velký a kreativitě se meze nekladou. Pantofle se vyznačují především otevřenou patou. Špička může a nemusí být prázdná. Pokud nepreferujete ploché boty, pak i v tomto ohledu se nemusíte bát. Pantofle najdete i na klínku nebo nižším podpatku.

Žabky

V 60. letech získal gumový sandál s páskem ve tvaru ypsilon anglický název “flip-flop”, a to pro zvuk, který při chůzi vydával. Nicméně historie této obuvi sahá hluboko až do časů před 6 000 lety. Téměř každá země má svůj specifický název pro tento druh bot. V 70. letech se žabka stala nezbytností pro dobu dovolených a jak řekl Fernando Tige (bývalý ředitel Havaianas) “Nosí je majitel domu i ten, kdo mu čistí bazén”. A přesně tak to bylo. Žabka se stala unisexovou a dostupnou obuví, která slušela všem bez rozdílu. Hvězdou stříbrného plátna, která dodala žabkám popularitu, byla Brigitte Bardot. Lékaři však tuto obuv nevidí rádi a pediatři ještě o něco méně, tak ji raději nenoste po celý den na dlouhé trasy.

Sandále

Díky jednoduchosti sandálů je zřejmé, že se jedná o první skutečnou obuv zhotovenou člověkem. Každá dávná civilizace měla vlastní verzi designu, která se vždy skládala z tvrdé podrážky doplněné o řemínky. Na počátku sandály sloužily jen k ochraně chodidel před zraněním a popálením od horkého písku. Jejich design se začal postupně odlišovat i díky národnosti a klimatickým podmínkám. Bohužel po dlouhou dobu byly sandály zapovězeny a nahradily je pevnější boty. Až 20 léta minulého století vše opět změnily a navíc sandálkům přidaly i podpatky. To vše přineslo novou éru obuvnictví, ke které dopomohl především jeden jediný člověk a to Salvatore Ferragamo. Ten si nechal patentovat vyztužení klenby a tím zabránil klouzání chodidla v sandálech. Nastal nový trend, dokonalá pedikúra, výrazně nalakované nehty a volná špička. Tato kombinace se stala obratem sexy dokonalostí každé ženy, kterou žádný muž nepřehlédl. Nic však netrvá věčně, a dokonalost sandálů narušil styl tzv. diskosandálů, které spatřily světlo světa v 70. letech. Křiklavý a okázalý diskostyl udělal ze sandálů nevkusný módní doplněk, od kterého se skutečné dámy obratem odvrátily. Nyní je vše zpět a sandály patří mezi nejžádanější boty nejen letních dnů.

Gladiátorky

Gladiátor je bota, která se z Kolosea dostala až na přehlídková mola a do botníků žen po celém světě. Paradoxem ale zůstává, že bojovníci nazývaní Gladiátory, stály v aréně vždy bosí. Tato obuv byla pro vojáky, kteří bitvu jen předstírali. Druhým paradoxem je to, že to byla v historii především mužská bota, kterou však nyní nosí převážně ženy. Na současné oblibě těchto bot mají velký podíl velkofilmy věnující se tématu biblických příběhů a bájí. Největší gladiátorskou epidemii odstartoval film Gladiátor v hlavní roli s Russellem Crowem. I v gladiátorkách najdete široký výběr od krátkého vázaní nad kotníky po vysoké šněrování nad kolena, od jednoduchého designu po velmi zdobný. Vše je povoleno, důležitá je jen kombinace dotvářející celý outfit.