Espadrille neboli tzv. espadrilky

Jsou známé především svou charakteristickou jutovou splétanou podrážkou, která může být plochá nebo na klínku. Povrch tvoří většinou plátno, či jiná pevná látka, která je přišitá k podrážce jedním tahem pevnou nití. Espadrille jsou obuví, která sloužila po staletí mužům i ženám při práci na polích. Později, okolo r. 1940, nabyly espadrille popularitu mezi všemi generacemi a začaly se nosit jako vycházková obuv v jarních a letních měsících a to především v USA. Svůj velkolepý návrat do módy zaznamenaly okolo roku 1980 díky seriálu Miami. Nosily je i významné světové osobnosti jako například umělec Salvador Dalí či ikonická kněžna Grace Kelly a vy byste je ve svém botníku rozhodně měli mít (muži i ženy).

Pantofle

V knihách se dočtete, že chodidla absorbují nárazy těla, protože jsou prvním bodem kontaktu se zemí. Proto designéři společně s ortopedy “vynalezli” pantofle, ohleduplné boty, které mají schopnost zlepšit zdraví a pohodu svého nositele. Bohužel jejich design většinu žen v minulosti odrazoval, a proto se pantofle staly domácí obuví. Letošní trendy však všechno mění a vy si můžete ulevit v horkých dnech a podpatky ponechat v botníku a vytáhnout vaše oblíbené pantofle. Pokud žádné nemáte, pak věřte, že nyní je výběr velký a kreativitě se meze nekladou. Pantofle se vyznačují především otevřenou patou. Špička může a nemusí být prázdná. Pokud nepreferujete ploché boty, pak i v tomto ohledu se nemusíte bát. Pantofle najdete i na klínku nebo nižším podpatku.

Žabky

V 60. letech získal gumový sandál s páskem ve tvaru ypsilon anglický název “flip-flop”, a to pro zvuk, který při chůzi vydával. Nicméně historie této obuvi sahá hluboko až do časů před 6 000 lety. Téměř každá země má svůj specifický název pro tento druh bot. V 70. letech se žabka stala nezbytností pro dobu dovolených a jak řekl Fernando Tige (bývalý ředitel Havaianas) “Nosí je majitel domu i ten, kdo mu čistí bazén”. A přesně tak to bylo. Žabka se stala unisexovou a dostupnou obuví, která slušela všem bez rozdílu. Hvězdou stříbrného plátna, která dodala žabkám popularitu, byla Brigitte Bardot. Lékaři však tuto obuv nevidí rádi a pediatři ještě o něco méně, tak ji raději nenoste po celý den na dlouhé trasy.

Sandále

Díky jednoduchosti sandálů je zřejmé, že se jedná o první skutečnou obuv zhotovenou člověkem. Každá dávná civilizace měla vlastní verzi designu, která se vždy skládala z tvrdé podrážky doplněné o řemínky. Na počátku sandály sloužily jen k ochraně chodidel před zraněním a popálením od horkého písku. Jejich design se začal postupně odlišovat i díky národnosti a klimatickým podmínkám. Bohužel po dlouhou dobu byly sandály zapovězeny a nahradily je pevnější boty. Až 20 léta minulého století vše opět změnily a navíc sandálkům přidaly i podpatky. To vše přineslo novou éru obuvnictví, ke které dopomohl především jeden jediný člověk a to Salvatore Ferragamo. Ten si nechal patentovat vyztužení klenby a tím zabránil klouzání chodidla v sandálech. Nastal nový trend, dokonalá pedikúra, výrazně nalakované nehty a volná špička. Tato kombinace se stala obratem sexy dokonalostí každé ženy, kterou žádný muž nepřehlédl. Nic však netrvá věčně, a dokonalost sandálů narušil styl tzv. diskosandálů, které spatřily světlo světa v 70. letech. Křiklavý a okázalý diskostyl udělal ze sandálů nevkusný módní doplněk, od kterého se skutečné dámy obratem odvrátily. Nyní je vše zpět a sandály patří mezi nejžádanější boty nejen letních dnů.

Gladiátorky

Gladiátor je bota, která se z Kolosea dostala až na přehlídková mola a do botníků žen po celém světě. Paradoxem ale zůstává, že bojovníci nazývaní Gladiátory, stály v aréně vždy bosí. Tato obuv byla pro vojáky, kteří bitvu jen předstírali. Druhým paradoxem je to, že to byla v historii především mužská bota, kterou však nyní nosí převážně ženy. Na současné oblibě těchto bot mají velký podíl velkofilmy věnující se tématu biblických příběhů a bájí. Největší gladiátorskou epidemii odstartoval film Gladiátor v hlavní roli s Russellem Crowem. I v gladiátorkách najdete široký výběr od krátkého vázaní nad kotníky po vysoké šněrování nad kolena, od jednoduchého designu po velmi zdobný. Vše je povoleno, důležitá je jen kombinace dotvářející celý outfit.