Kvalita před kvantitou: Etické značky, které si zamilujete

/ Redakce

Etické aspekty módních řetězců jsou sice častým předmětem diskuze, málokdo se jim ale reálně věnuje. Až se vám však zase rozpadne tričko po dvou týdnech nošení, dejte šanci kvalitní udržitelné módě. Už dávno neplatí výmluva, že sustainable oblečení je předražené a nedrží krok s nejnovějšími trendy. Představujeme vám pět českých i světových eko značek, které stojí za to znát!

Elementy Wear

Polská značka Elementy se soustředí na vysoce kvalitní přírodní materiály a nadčasovou eleganci. Krásné minimalistické kousky vznikají v nevelké varšavské manufaktuře, kde zaměstnanci pracují v atmosféře na míle vzdálené bangladéšským sweatshopům – metaforicky i doslova.

Hund Hund

Pokud jste si oblíbili styl značky COS, pak je butik Hund Hund určený právě pro vás. Oblečení navrhuje berlínské duo Isabel a Rohan, které na rozdíl od nadnárodních řetězců věří v absolutní transparentnost. U jednotlivých kousků nabízí vysvětlení ceny a informace, kolik stála produkce, včetně materiálů, daní a práce švadlen.

Etik Butik

Neradi kupujete oblečení bez vyzkoušení? Český Etik Butik má výdejnu i showroom v Praze, kde si můžete všechno v klidu prohlédnout. V nabídce je velmi široký sortiment od udržitelných a férových českých značek – najdete zde vše od veganské obuvi přes kabelky až po bio kosmetiku.

K.BANA

Další etickou značku, na kterou můžeme být v tuzemsku pyšní, představuje K.BANA. Návrháři kladou důraz hlavně na pohodlí, a proto veškeré oblečení vyrábí z českého lnu. Ten je navíc plně recyklovatelný, nepotřebuje chemické úpravy a je přirozeně antibakteriální, tudíž vhodný i pro alergiky.

Monkee Genes

Než se vydáte pro nové džíny do obchodního domu, podívejte se na e-shop anglické značky Monkee Genes. Z denimu, který pochází z udržitelných zdrojů, vyrábí škálu stylových střihů jako jsou mom jeans, boyfriend kalhoty nebo klasické skinny. Nechybí ani podrobný průvodce velikostmi!

Foto: Archiv značek, Kaltblut Magazine, Urbag