Problematická móda

O problémech v módním průmyslu jste jistě už slyšeli mnohokrát. Není tajemstvím, že právě při výrobě oblečení vzniká spousta odpadních látek, zaměstnanci továren jsou někdy i vykořisťováni a pracují v nelidských podmínkách. Pokud toužíte vědět více, doporučujeme dokument True Cost, který zmínit musíme.

Podpora lokální a etické tvorby

V módním odvětví prostě máme problém a ještě se toho musí dost změnit. “Podpora lokálních návrhářů by měla být samozřejmostí a zálibou pro každého z nás tak, jak je tomu i v zahraničí. Zájem kupovat si věci, které mají příběh, jsou ekologicky a eticky nezávadné a zároveň přemýšlet o celé problematice, by mělo patřit do našich základních hodnot,” řekla Pavlína Dvořáková z Life Is Fashion.  Jestli chcete udělat první krok správným směrem nebo prostě toužíte po něčem novém, tohle jsou místa, kam se musíte podívat.

Life is Fashion

Projekt Life Is fashion se snaží oslavovat lokální udržitelnou módu a chce zákazníkům ukázat, že být sustainable je vlastně vážně snadné. Mezi návrháře projektu patří například kreativní duo Ester Geislerová a Josefína Bakošová, mladý talentovaný návrhář Pavel Berky nebo návrhářka Monika Drápalová. Rozhodně je z čeho vybírat.

NILA

Výběr krásných designových kousků ekologické a udržitelné módy najdete i v obchodech NILA. Jestli si potřebujete všechno vyzkoušet a “osahat”, pak zamiřte na Vinohrady, jinak můžete v pohodlí nakupovat na jejich e-shopu, který doručuje i na Slovensko. Seženete tam oblečení, ale i doplňky do bytu a spoustu dalšího.

Local Labels

E-shop s lokálními poklady, to je Local Labels. Jeho zakladatelé stavějí na odpovědnosti k okolí, ekologii a je pro ně důležité, aby lidé o tom, co nosí, skutečně přemýšleli. Seženete tady třeba kousky od značky Mi Fashion Label nebo modely od návrháře Mira Sabo. U módy to ale nekončí. Na Local Labels najdete i spoustu lokální kosmetiky.

Win Win Love

Jestli se zajímáte o recyklaci, nebo spíše upcyklaci, pak vám určitě nesmí uniknout ani Win Win Love. Jejich zakladatelka si totiž módu z druhé ruky zamilovala natolik, že se rozhodla rozjet vlastní značku oblečení s minimalistickými kousky z kvalitních materiálu, které budete mít v šatníku hodně dlouho a rozhodně vás jen tak nepřestanou bavit.

Recycle With Love

Milujete trochu extravagantnější a retro módu? Pak se rozhodně musíte zastavit v Recycle With Love. Sluneční brýle, bundy, kalhoty a dokonce i rostliny z druhé ruky – to všechno tady mají. S prázdnou odtud určitě odcházet nebudete. My jsme si tenhle malý koutek zamilovali. Recycle With Love sídlí ve Veverkově ulici na Letné.

Slou Fashion Days

Chcete si prohlédnout všechny lokální a udržitelné značky na jednom místě? Pak se určitě vydejte na některý ze Slou Fashion Days. Zaručujeme vám, že nebudete vědět, kam dřív. Najdete tam snad všechny pomalé lokální značky a navíc se na Slou workshopech můžete naučit spoustu nového, třeba jak si oblečení ekologicky a šetrně vyprat!

Foto: Missoma.com, Winwinlove.eu