Martensky x Keith Haring: Jak vypadá spojení dvou ikon?

/ Lenka Komrsková

Dopad Keitha Haringa na uměleckou komunitu nemá obdoby. A ačkoliv jeho jméno nemusí být všem povědomé, jeho umění se vrylo společnosti do paměti. S jeho prací se setkáváme dennodenně. Na tričkách, fasádách budov nebo na interiérových doplňcích. Legendární umělec nyní rozzáří ikonické Dr. Martens. V rámci spolupráce se zařadí mezi skupinu tvůrců, kteří se nebojí jít proti běžným uměleckým konvencím.

Unikátní styl kreslení, barevnost a hravost Keitha Haringa našla inspiraci v nespoutaném newyorském životě s kořeny v sociálním aktivismu. Jeho genialita spočívala v tom, že běžná kresba vyzařující pozitivní energii a přístupnost zároveň zpochybňovala autority. Jeho graffiti upoutalo pohled kolemjdoucích. Umělec, který celý život vedl boj proti konvencím a stavěl se na stranu utlačovaných, pokračuje i ve 21. století ve vytváření rozruchu. Kolekcí tak Dr. Martens vzdává hold umělci, s jehož smýšlením se tolik ztotožňuje.

Naše ikonické modely ožijí hravými Haringovými motivy s pestrými detaily na tkaničkách. V kolekci nechybí známá andělská křídla, štěkající pes nebo provokativní kresby bezpohlavních jedinců. V České republice budou modely 1460 a černý 1461 exkluzivně k dostání ve Freshlabels a Shooos na Slovensku.