Viskóza

Viskóza vzniká z celulózy průmyslovou výrobou. Někdy se jí říká umělé hedvábí, protože mu je velmi podobná. Viskóza má mnoho pozitivních vlastností – je vhodná na léto, protože chladí, netvoří se na ní žmolky a je příjemná na nošení.

Oblečení z viskózy ale obvykle nevydrží příliš dlouho, protože se ničí častým praním. Nemělo by se ždímat, a pozor, někdy má tendenci se srážet. Výrobci také přidávají viskózu například do hrubých lněných látek, oblečení ze směsi lnu a viskózy je tak mnohem komfortnější.

Polyester

Velmi rozšířeným materiálem je polyester. Mezi jeho největší výhody patří odolnost a nemačkavost, přidává se proto k vlně, viskóze nebo bavlně. Dejte si pozor na oblečení, kde procento polyesteru převažuje nad ostatními materiály, často totiž vytváří žmolky nebo přitahuje smítka.

Lehké tuniky z polyesterového šifonu se dají nosit i v létě, silnější vrstva tohoto materiálu však příliš izoluje teplo. Pokud jde o trička na tělo, vhodnější bude spíše bavlna, s volnějším oblečením (například sukně) ale většinou není problém. Pokud byste narazili na polyesterový svetr, správně by měl na dotek působit chladivě, často se jedná o těžší látku. Výhodou je, že velmi rychle schne.

Polyamid

Polyamid často najdete pod obchodním názvem nylon. Používá se na výrobu sportovního oblečení, plavek a punčoch. Jedná se o silnou a odolnou látku, která se nepoškozuje praním a oproti přírodním materiálům se méně mačká.

Akryl

Akryl se využívá jako levnější náhražka vlny. Oproti ní méně hřeje a někdy je náchylný ke tvorbě žmolků. Nestane se vám však, že by kousal. Je také lehký, rychle schne a nedrží na něm tolik skvrny.

Při nákupu akrylového svetru se řiďte tím, jaký je materiál na dotek – kvalitní oblečení z akrylu skoro nerozeznáte od vlny, nekvalitní naopak působí už na pohled uměle.

Elastan

Elastan (nebo Spandex a Lycra) dostává svému jménu – je elastický, a tak se používá k výrobě plavek, sportovního oblečení a spodního prádla. I v malém množství dokáže zlepšit vlastnosti přírodních látek, proto se u kalhotek často přidává několik procent elastanu k bavlně.

Foto: Ali Express, Oasis, Searching for Style