Město Dale (v překladu údolí), kde se tolik zalíbilo R Jebsenovi. Výroba textilu zde probíhá dodnes. Obchodníka Petera Jebsena zaujal v Dale hlavně zdejší vodopád, který se mohl stát levným a stálým zdrojem energie pro pohánění strojů. A tak se také stalo. Jeho firma dostala jméno Dale Fabrikker (dnes Dale of Norway) a výroba nepřekonatelných svetrů a dalšího textilu se mohla rozběhnout.

Pletení má v Norsku dávnou tradici a dnes používaná technika výroby vlněných svetrů je známá už od 9. století. Vlněná vlákna jsou dlouhá a kučeravá a tyto vlastnosti dodávají přízi sílu, lehkost a hřejivost. Vlna je navíc oblíbená nejen kvůli těmto praktickým výhodám, udržitelnosti, ale také pro pěkné vzory a doplňky, které z ní lze vytvářet.

Nejen kvalitou vynikají výrobky Dale of Norway.  Zákazníci se shodují i na tom, že mají nepřekonatelný styl.

Zdroj: Norská Móda

Mravenčí práce

Firma zpracovává vlnu z Norska, ale dováží ji také z Nového Zélandu a Austrálie. Norská vlna je z nich vzhledem ke klimatickým podmínkám na severu Evropy nejhrubší, vyznačuje se vysokou pružností, velkým objemem a dlouhým vlasem, díky čemuž je pevná, vzdušná a teplá. Surová vlna se nejprve čistí, češe a natahuje, čímž se prosvětluje a zvyšuje se její trvanlivost.

Následuje předení, skrucování do vláken a barvení, které trvá až pět hodin, aby bylo dosaženo správného a sytého odstínu. Konvenční stroje upletou zvlášť jednotlivé části svetru, které pak musí pletařky sešit dohromady. Dělají to očko po očku, a tak jsou jednotlivé díly spojeny téměř bez znatelného švu. Moderní pletací Dale stroje, ale umějí uplést celý svetr v jednom kuse, a to za 16-25 minut.

Takové svetry poskytují nejluxusnější pohodlí během nošení.

Zdroj: Norská Móda

Neutekli do Číny

Norské svetry jsou také charakteristické tradičními vzory, které vycházejí z norské přírody, historie a kultury. Stále se objevují pradávné symboly, jako jsou sněhová vločka nebo osmilistá růže, ovšem návrháři každým rokem přicházejí i s novými nápady. Svetrům Dale of Norway se tak daří oslovovat zákazníky nejen tradicí a kvalitou, udržitelností, ale i stylem.

A jeden podstatný detail na konec patrioti z údolí Dale nepřesunuli výrobu do levnější Asie, jako valná většina konkurence, ale stále vyrábějí svetry z norské vlny tam, kde celý příběh před 130 lety začal. V Norsku!

Svetr na svahy

Dale of Norway je největším výrobcem tradičních norských úpletů. Obléká norský lyžařský tým. V roce 1998 se stalo oficiálním dodavatelem svetrů pro lyžařský tým USA. Svetry Dale jsou vhodné i do extrémních podmínek hor. Právě proto je například používají členové arktických expedic i pracovníci Horské služby ČR. V roce 2003 firma připravila první větru a voděodolné svetry, které jsou velice populární i v dnešní době.