Boj za tradiční řemeslo

/ Redakce

Minulý týden jsme si představili nadějnou šperkařku Jennie Kwon, která navrhuje především prsteny minimalistického vzhledu. Dnes bude naše putování po talentovaných designérech zaměřených na šperkařství pokračovat představením dua Farah Malik a Dana Arbib.

Talentovaná a cílevědomá dvojice mladých žen, pákistánská muslimka a libyjská židovka, se potkala na svatební hostině. Velice rychle našly společnou řeč především díky podobným zájmům v umění a netrvalo to ani tři měsíce a založily společnou značku A Peace Treaty.

Tomu všemu předcházelo Danino studium na Parsons a stáž u DKNY. Farah se v té době ponořila v Londýně do tajů ekonomie a začala se zajímat více o práva žen na různých kontinentech. Stejně tak se zapojila do humanitární pomoci v zemích třetího světa. Poté ovšem přišla na řadu již zmiňovaná svatba Danina bratra a společné založení značky v roce 2008, jejímž cílem je i podpora talentovaných řemeslníků – artisanů v politicky nestálých zemích (např. Pákistán, Bolívie, Indie, Nepál, Peru či Ekvádor) a zachování tradičních výrobních postupů.

Značka v dnešní době spolupracuje s mnoha řemeslníky, kteří se zaměřují především na ručně vyráběné šperky, šátky a různé interiérové dekorace. Zboží je nabízeno ve stopadesáti obchodech po celém světě. Ty největší najdete v Los Angeles, New York City a Londýně, nechybí ani obchod internetový.

Každoročně se dvojice zaměřuje na navrhování kolekce šperků vytvořenou odlišnou technikou z určitého regionu, kterému hrozí zánik. Znamená to celoroční cestování, studium místních tradic a zvyků, ale i sledování výrobních postupů. Jejich poslední kolekci šperků s názvem Villa Bambola II předcházel dlouhodobý výzkum antické civilizace, prvků světových náboženství – židovství a islámu – a jejich vliv na Libyi v 60. letech. Zajímaly se výhradně o vliv italské renesance na zdejší umění a vývoj architektury – minarety, malované kachličky, mozaiku, klenby i fresky.

Šperkům vládne kontrast mosazi a polodrahokamů jako je opál, lapis, onyx či ametyst. Jejich spojení vytváří dojem exkluzivity a dokonalosti. Celá kolekce je doplněna o různé další prvky, jako je mřížkování, peří či listy palem. Viditelná je i inspirace libyjskými čajovými soupravami a tradičními medailonky a tácy, nechybí třásně a arabské hamsa symboly ochrany. V příštích několika měsících hodlají mladé dámy své portfolio rozšířit o výrobu dek, polštářů a záclon.

Foto: Pinterest.com