Dior, Chanel, Boucheron, Bulgari, Chaumet, De Beers, Louis Vuitton a Van Cleef & Arpels představily několik kousků ze svých nových haute joillerie kolekcí v rámci pařížského týdne haute couture. S poznatkem, že Čínská a Ruská klientela stále častěji volí „vysoké šperky“ na běžné zdobení, klenotnictví šperky přizpůsobila jejím potřebám. Měly by tedy být odlehčenější a snadněji nositelné.

Pro Victoire de Castellane, šperkařku francouzského domu Dior, takový úkol nebyl žádný problém. Na svoji květinovou kolekci Dear Dior, momentálně v prodeji také v pražském butiku Dior, navázala zahradou výrazných barev, poskládanou kromě cukrových kamínků z diamantů, rubínů, safírů a smaragdů.

Bulgari k uvedení linie Diva uspořádalo zvláštní party. Šperky navrhla nová „umělkyně“ Lucia Silvestri a inspirovala se při tom produkcí z 60. let populárního římského filmového studia Cinecittà. Diva by se měla zařadit mezi Bulgari Bulgari a Serpenti, nejexkluzivnější řady italského klenotnictví. Tomu odpovídají i ceny pohybující se od 300 tisíc eur.

Módní dům Chanel jako obvykle odkázal k něčemu charakteristickému pro svoji zakladatelku. Tentokrát tvůrci vybrali znamení zvěrokruhu – lva. „Mysleli jsme, že je čas představit novou ikonu,“ řekl Benjamin Comar, ředitel oblasti šperků značky Chanel. Jedinečný náhrdelník se lvem stojí až 3,3 miliony eur.

„Něco ikonického“ uctil i Hermès. Řadu Niloticus má na svědomí Pierre Hardy a snažil se v ní napodobit hadí kůži, ze které se šijí kabelky Birkin a Kelly. Masivní náhrdelník poskládal ze šupin růžového zlata a kamínky vykládaného středu. Celá haute joaillerie kolekce byla měsíc vystavena v pařížském vlajkovém butiku na Rue du Faubourg Saint-Honoré.

Módní dům Louis Vuitton vzal na cestu časem i po světě jeho návrhář šperků Lorenz Bäumer. Nová kolekce linie Voyage dans le Temps obsahuje kameny z Vietnamu, Tanzanie, Tádžikistánu i Srí Lanky, a podle vedení francouzské značky je nehledě na milionové částky vhodná i na denní nošení.

Zdá se tedy, že během antitrendového haute couture týdne vznikl nakonec jeden důrazný. Novou uniformou by měly být džíny, triko a „haute“ šperk. Berme ho ale s úsměvem, nejspíš se totiž chytne pouze mezi asijskou smetánkou.

Foto: Archiv značek