Víme to od dubna. Christian Lacroix, který módní svět opustil v roce 2009, měl vytvořit první kolekci, Couture na zimu 2014, pro dávno zavřený dům Elsy Schiaparelli. Ze stovky skic vybrala návrhářská legenda a jedna z vůdčích osobností divoké éry 80. let osmnáct. Připomínky surrealistické návrhářky a největší provokatérky své doby pak Lacroix sestavil přesně podle kódů vysoké krejčoviny, z nejtradičnějších technik a nejvybranějších materiálů.

Christian Lacroix sáhl přímo do reálných kolekcí. Velkými odstávajícími kapsami, pruhy, vyšívanými bolerky či dlouhými rukavicemi naznačil například tu cirkusovou z roku 1938, ale odkazování je viditelné i ve „vlasech“ pokrývajících torza, pokrývky hlavy od téměř staleté společnosti Maison Michel i podpatky napodobující Elsiny kotníčkové boty s opičím kožichem.

Mohlo by se zdát, že je všech odkazů až moc. Když je oživuje někdo tak expresivní jako Lacroix, a navíc je prezentuje formou neprodejné výstavy, celek může na určitou část publika působit spíše jako retrospektiva odvážné meziválečné designérky. Byl to záměr vlastníka značky Diega Della Valle? Nejspíš ano, protože žádné oficiální informace k řádnému „rozjezdu“ módního domu Schiaparelli zatím nejsou a Della Valle se vyjádřil, že by rád podpořil více takových pozornost poutajících „limitek“.

Nicméně podle dosavadních spekulací by měl dům co nejdříve převzít návrhář Marco Zanini, aktuální kreativní ředitel značky Rochas. Na starost by dostal couture i ready-to-wear a je téměř jisté, že by jejich vzhled přizpůsobil současnému trhu. Než něco takového přijde, můžeme alespoň potěšit zrak trochou nefalšovaného módního surrealismu od znovu nalezeného Christiana Lacroixe.

Foto: WWD.com