Sonia Rykiel byla úspěšná francouzská návrhářka, která se narodila v Paříži v květnu roku 1930. Její kariéra začala trochu netradičně. O svém osudu neměla jako malá příliš jasno. Za jejím pracovním osudem stálo těhotenství. Sonia nenašla během tohoto požehnaného stavu žádné pohodlné šaty, a proto si těhotenskou kolekci upletla sama, a tak odstartovala éru pohodlných pletenin.

d92d92eab917962076af6a5ff4ae4b23

Její manžel, majitel pařížského obchodu s módou, ji uvedl na trh, a tak se zrodila veleúspěšná módní značka Sonia Rykiel. Další kolekce úpletových šatů, svetříků, sak a kalhot se staly v dané době osvobozením ženy od předepsané siluety. Její oblečení se stalo nejen symbolem nového vkusu, ale i symbolem pohodlí. V roce 1968 Sonia otevřela svůj první samostatný butik. V 70. letech zavedla na módní trh vrstvený vzhled a stala se tak „královnou pletenin“. Toužila oblékat ženy, které mají vlastní osobitý styl. Dalším typickým znakem pro její modely byly pruhy, které se staly i součástí loga její značky. Se svým manželem a později i dcerou Nathalií buduje díky zásilkovému prodeji, kosmetice a parfémům malé impérium a otvírá obchody ve 20 různých zemí. Slavnými klientkami módního domu byly například Brigitte Bardot, Catherine Deneuve nebo Audrey Hepburn.

810

V roce 2005 společně se svou dcerou přináší svou značku z Paříže do New Yorku, kde okamžitě sklízí úspěch. O rok později představuje Sonia svou první kolekci zimní módy, na které poprvé pracuje i její dcera Nathalie. Kolekce obsahuje šaty s rolákem, overaly a kalhoty s nostalgickými šlemi. Na této kolekci se objeví i známka mladistvé romantiky v podobě saténu, krajek, motivu růží a všitých pruhů. Nicméně i nadále je pletenina hlavním znakem značky Sonia Rykiel.  V roce 2009 představí svou kolekci spodního prádla pro řetězec H&M.

tumblr_l4yvrdv8Pg1qb5nut

V roce 1980 byla zvolena jednou z deseti nejelegantnějších žen světa. Tím dokázala, že pletenina může být trendy a jít společně s módou ruku v ruce. V roce 2012, kdy se většinovým vlastníkem její značky stala investiční firma First Heritage Brands, světu oznámila, že v té době již 15 let bojuje se zákeřnou Parkinsonovou nemocí, které ve čtvrtek 25.9 2016 podlehla.

Foto: Wikipedia.org; Facebook.com