Módní svět zasáhla smutná zpráva. Zemřela Sonia Rykiel

/ Redakce

Smutná zpráva, která dnes zasáhla celý módní svět, přišla od dcery legendární francouzské designérky Sonii Rykiel Nathalie. Její matka ve věku 86 let odešla do módního nebe po 19 letém boji s Parkinsonovou chorobou.

Sonia Rykiel byla úspěšná francouzská návrhářka, která se narodila v Paříži v květnu roku 1930. Její kariéra začala trochu netradičně. O svém osudu neměla jako malá příliš jasno. Za jejím pracovním osudem stálo těhotenství. Sonia nenašla během tohoto požehnaného stavu žádné pohodlné šaty, a proto si těhotenskou kolekci upletla sama, a tak odstartovala éru pohodlných pletenin.

d92d92eab917962076af6a5ff4ae4b23

Její manžel, majitel pařížského obchodu s módou, ji uvedl na trh, a tak se zrodila veleúspěšná módní značka Sonia Rykiel. Další kolekce úpletových šatů, svetříků, sak a kalhot se staly v dané době osvobozením ženy od předepsané siluety. Její oblečení se stalo nejen symbolem nového vkusu, ale i symbolem pohodlí. V roce 1968 Sonia otevřela svůj první samostatný butik. V 70. letech zavedla na módní trh vrstvený vzhled a stala se tak „královnou pletenin“. Toužila oblékat ženy, které mají vlastní osobitý styl. Dalším typickým znakem pro její modely byly pruhy, které se staly i součástí loga její značky. Se svým manželem a později i dcerou Nathalií buduje díky zásilkovému prodeji, kosmetice a parfémům malé impérium a otvírá obchody ve 20 různých zemí. Slavnými klientkami módního domu byly například Brigitte Bardot, Catherine Deneuve nebo Audrey Hepburn.

810

V roce 2005 společně se svou dcerou přináší svou značku z Paříže do New Yorku, kde okamžitě sklízí úspěch. O rok později představuje Sonia svou první kolekci zimní módy, na které poprvé pracuje i její dcera Nathalie. Kolekce obsahuje šaty s rolákem, overaly a kalhoty s nostalgickými šlemi. Na této kolekci se objeví i známka mladistvé romantiky v podobě saténu, krajek, motivu růží a všitých pruhů. Nicméně i nadále je pletenina hlavním znakem značky Sonia Rykiel.  V roce 2009 představí svou kolekci spodního prádla pro řetězec H&M.

tumblr_l4yvrdv8Pg1qb5nut

V roce 1980 byla zvolena jednou z deseti nejelegantnějších žen světa. Tím dokázala, že pletenina může být trendy a jít společně s módou ruku v ruce. V roce 2012, kdy se většinovým vlastníkem její značky stala investiční firma First Heritage Brands, světu oznámila, že v té době již 15 let bojuje se zákeřnou Parkinsonovou nemocí, které ve čtvrtek 25.9 2016 podlehla.

Foto: Wikipedia.org; Facebook.com