Když vás budou takové myšlenky napadat, zamyslete se nad tím, proč to vlastně děláte. Proto, abyste seděli v první řadě na přehlídkách a bavili se s celebritami na večírcích? Tak to se honem probuďte. K tomu povede ještě dlouhá cesta a až se tam dostanete, pravděpodobně už vás to vůbec nebude tolik lákat. Nebo ano? Pro „věčného stážistu“ může být dost demotivující vidět davy úspěšných lidí, kteří své kariéry založili jen na tlachání s těmi správnými lidmi. Na to lze říct jediné. Buď tu schopnost být ve správnou dobu na správném místě ve správném outfitu s tou správnou konverzací máte, nebo vás čeká těžká dřina. Takže zatnout zuby a do toho.

Jestli od přírody vypadáte dobře, body pro vás. Ať už chcete krásnou módu vytvářet, stylovat nebo nosit, potřebujete jí dělat reklamu. A tou nejlepší reklamou jste vy sami. Takže i když jste nespali tři dny, musíte vypadat skvěle. To může být extrémně těžké, pokud teprve začínáte a vaším nejcennějším kouskem jsou šaty ze Zary a kolegové všude okolo vás nosí Dior. Dost možná kvůli tomu utratíte několik prvních výplat za oblečení. Ale víc než kde jinde tady platí, že „styl si za peníze nekoupíte.“ A co víc, hezky se oblékat umí kdekdo. Ale abyste byli skutečně úspěšní, musíte mít „něco navíc“ – rychlé rozhodovací schopnosti, silnou vůli a nervy z ocele. Ano, je to pravda, spousta lidí v módní branži se na své vysoké pozici ocitlo jen proto, že jsou hezcí a komunikativní, ale není to tak trochu to, o co v módě jde?

Networking je vaším nejlepším přítelem. Nikdo nebude chtít pracovat s někým, s kým si nebude moct i dobře popovídat, a přátelé na různých pozicích se vám budou hodit. To ale neznamená, že máte být falešní. Práce v módě není jenom „Ďábel nosí Pradu“ a hrozné šéfové (i když občas ano), natrefíte na spoustu skvělých a zábavných lidí, za které budete každý den vděční.

Trápí vás, že nevypadáte jako modelka? Tak to vás rychle přejde. Modelky jsou v módě snad úplně nejnižší vrstvou a většinou je jim okolo 13 let. Když ale uslyšíte, jak se kolegové kolem vás baví o tom, jak šli někdy přehlídku, nezoufejte. Spousta lidí v módě se totiž na své pozice dostala tak, že kdysi dělali modely nebo modelky a pak je to přestalo bavit. Což vysvětluje jejich štíhlou postavu. Nebo možná to, že mají tolik práce, že nemají čas jíst?

Abych to uzavřela: Musíte být tedy cool, abyste uspěli v módě? Ano. Ale ne tak cool, jak si myslíte. Jestli jste se na nějakou pozici dostali a móda vás zajímá, pravděpodobně už cool jste. Takže se přestaňte přehnaně starat, uvolněte se a buďte sami sebou. A objednejte si tolik luxusního jídla zadarmo, kolik to jen půjde. Na „salát bez dresinku“ tady nikdo není zvědavý.